Хипоксичната маска, носена от починалия биатлонист Сиверт Бакен, е била настроена на екстремна температура, симулирайки разреден въздух на височина от 7000 метра.
Според публикация във вестник „Verdens Gang“ на 27 декември, маската е възможно да е работила в този режим преди или след смъртта на спортиста – може би е била случайно включена от хора, опитващи се да окажат помощ. Разследването проучва и двете възможности.
27-годишният Бакен беше намерен мъртъв в хотелска стая в Лаваца, Италия, на 23 декември. В деня след смъртта му Емили Нордскар, ръководител на Норвежката асоциация по биатлон, обяви, че на спортистите е забранено да използват хипоксични маски самостоятелно. Употребата им вече е строго регулирана.
Хипоксичните маски са спортни устройства, които се носят на лицето и ограничават въздушния поток по време на тренировка. Тяхната декларирана цел е да симулират условия на голяма надморска височина (хипоксия), където въздухът е по-рядък и нивата на кислород са по-ниски. Много лекари и експерти обаче предупреждават за опасностите, свързани с тях.
В Норвегия пълна забрана за такива маски беше в сила от 2003 до 2021 г., но след това беше отменена.
Бакен беше трикратен европейски шампион и претендент за олимпийското участие през 2026 г.