Поредица от земетресения разтърсиха района на Истанбул в сряда, с 47 регистрирани труса в рамките на само три часа, според Турския орган за управление на бедствия и извънредни ситуации (AFAD).
151 души са пострадали заради силното земетресение в Истанбул. Те са получили наранявания, след като са скочили отвисоко в паниката си. Това съобщиха от управата на мегаполиса. Пострадалите се лекуват в болници, без опасност за живота.
Както GlasNews ви разказа, силно земетресение с мегнитуд от 6,3 по Рихтер, разтърси Истанбул. Трусовете бяха усетени и в редица градове у нас. Жители на Варна, Русе, Благоевград, Велико Търново, Стара Загора, Димитровград, Добрич и Асеновград съобщиха, че са усетили силното земетресение.
Над 30 са вторичните трусове в Турция, два от пета степен
Сеизмичната активност започна в 12:13 ч. местно време със земетресение с магнитуд 3,9 край бреговете на Силиври. Това, което последва, беше интензивна поредица от вторични трусове, най-мощният от които удари същата област с магнитуд 6,3.
Някои от вторичните трусове са били със сила около 5.0 по Рихтер.

Най-малкият регистриран трус през този период е с магнитуд 1,6 по Рихтер и е настъпил край бреговете на Силиври и Бююкчекмедже.
Силното земетресение пък предизвика мини цунами.
İstanbulluları korkutan 6.2 büyüklüğündeki deprem, Boğaz'da da dalgaların yükselmesine neden oldu. İşte küçük bir tsunamiyi andıran ve kameraya yansıyan o anlar... pic.twitter.com/iulob3yhDe
— Habertürk (@Haberturk) April 23, 2025
Местни медии: Няма щети в Истанбул след силното земетресение, имаше паника ВИДЕА
Трусът предизвика и смущения с мобилните оператори.
След земетресението много жители евакуираха сградите си, което доведе до големи задръствания по главните пътища.
Според Столична община Истанбул (IMM), интензивността на трафика е достигнала 76% в целия град до 14:17 ч., достигайки пик от 78% от европейската страна на мегаполиса.
Съобщава се за задръствания по магистрали и мостове. Силните земетресения също нарушиха и въздушния трафик, особено на летище Истанбул (IST), което е най-натовареният авиационен център в Европа. Поради предпазни инспекции на пистата, няколко самолета бяха принудени да прекратят опитите си за кацане и да влязат в режим на изчакване.
Турция е предразположена към земетресения страна, каза експерти, като подчертаха колко е важно да се запази спокойствие и да се избягва паниката, особено през първите шест часа след земетресението, които са от решаващо значение за оценките. "Не трябва да претоварваме комуникационните линии. Има съобщения за леки наранявания поради паника, но няма големи извънредни ситуации", каза той.
Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз и президентът Реджеп Тайип Ердоган са били информирани и следят отблизо развитието. Йълмаз също потвърди, че няма съобщения за загинали и призова гражданите да следят само официалните актуализации.