Сръбските медии препечатаха изявление на българския енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров, който каза в ефира на БНР, че страната му „има право да спре транзита на руски природен газ „ако Русия плаща за транзит в рубли". Изявленията на експерта бяха тиражирани от северномакедонската агенция МИА и предизвикаха вълнение и в сръбската преса.

Сръбският президент Александър Вучич коментира новината пред журналисти при посещението си в гр. Враня. Той каза, че се надява София първо да се консултира с Белград, преди да вземе решение за спиране на руския газ.

„Тази новина от България ме удари като гръм от ясно небе, особено защото беше съобщена от Българската национална телевизия. Има обективен проблем: руснаците нямат пари, ако им вземеш 300 милиарда в злато и всичките им долари, ти ги буташ в несъстоятелност – как ще могат да ти плащат в долари? Ако плащат в рубли, спираш газта... Очаквам някой да ни попита за нещо. Това за нас не е само бедствие, това е пълна катастрофа за нас“,  каза Вучич.

Сръбският президент припомни, че основните доставки на газ за страната му се осъществяват или през Берегово и Унгария, или през България. "Знаете ли, ти от години се бориш да създадеш система, да бъдеш по-успешен. И тогава някой ще ти я разруши за месец. Не знаеш какво да правиш, но и не си виновен за каквото и да е -  построихме газопровод,  платихме 1,5 милиарда евро“, каза Вучич.

След разговорите между Путин и Вучич в Сочи на 25 ноември Русия запази цената на газа за Сърбия на 270 долара за 1000 кубически метра за следващите шест месеца, след което на Белград ще бъдат предложени условия по дългосрочен договор, който сръбският президент нарече "изключителен".

На 1 януари Газпром започна да доставя газ за Сърбия по нов маршрут. Газът се транспортира от Русия по морския газопровод „Турски поток“ и по-нататък през Турция. След това през националната газопреносна система на България навлиза в Сърбия.