Австралийският премиер Антъни Албанезе печели федералните избори в страната с мнозинство на своята Лейбъристка партия, съобщи Би Би Си.
Първоначалните резултати сочат, че Албанезе и неговата Лейбъристка партия са се възползвали от колебанията на обществото в цяла Австралия, които са се отклонили от либерално-националната коалиция на Питър Дътън
Дътън, който загуби и собственото си парламентарно място, призна поражението си и заяви, че се е обадил да поздрави Албанезе
Разходите за живот, разпадащото се обществено здравеопазване и недостъпните жилища бяха ключови проблеми, както и непредсказуемото президентство на Тръмп.
Редица независими депутати и кандидати от лявата партия „Зелените“ могат да определят окончателния състав на правителството в случай, че спечелилата Лейбъристка партия няма пълно мнозинство в австралийския парламент, отбелязва Би Би Си.