Албания обяви планове за създаване на "Суверенна държава на ордена Бекташи", която ще стане най-малката в света, или една четвърт от размера на Ватикана.
Държавата ще бъде базирана в столицата Тирана и ще се ръководи от мюсюлманите бекташи. Те са последователи на ислямския религиозен орден бекташия, основан в края на 13 век и действал главно в Османската империя. В държавата ще се насърчава "умереност, толерантност и мирно съжителство", заяви албанският премиер Еди Рама в обръщение към ООН.
Бекташите представляват около 10% от мюсюлманското население на Албания и движението е известно с прогресивната си позиция в ислямската вяра.
Микродържавата от малко над 100 декара и ще има собствена администрация, паспорти и граници и ще насърчава толерантна версия на исляма с акцент върху свободата, включително без ограничения върху начина на живот, облеклото или консумацията на алкохол.
Орденът Бекташи има история датираща от Турция, преди да бъде забранен и в крайна сметка да намери почва в Албания.
Духовният водач на бекташиите дервиш Баба Монди ще ръководи новата държава, пише money.bg. Албанското правителство в момента изготвя законодателство, за да формализира създаването на държавата, тъй като лидерът на Бекташи се надява на международно признание.
Прочетете още
- 17:16 Вижте ВСИЧКИ 20 точки от мирния план за войната в Украйна, подготвен и от САЩ ИНФОГРАФИКА
- 16:58 Кола се обърна по таван в Карлово, СНИМКИ показват тежкото произшествие*
- 16:00 Шофьорка, паркирала на инвалидно място, откри колата си помляна ВИДЕО
- 15:00 Пожарната с важни съвети за безопасността по време на светлите празници