В Сърбия продължават протестите срещу плановете за събаряне на бившия комплекс на Генералния щаб, който беше разрушен от бомбардировките на НАТО през 1999 г.
Студенти и активисти се събраха пред историческа сграда в Белград, за да изразят несъгласието си с правителствено решение, което отваря вратата за американски инвеститори, планиращи да построят хотел на мястото.
Протестиращите подчертават историческата стойност на архитектурния комплекс, особено на съседната сграда „Каменна палата“, поръчана от крал Александър I Караджорджевич. Тази структура, проектирана от руския емигрантски архитект Василие Баумгартен, има особено културно и символично значение за сръбския народ.
Сръбският парламент одобри с огромно мнозинство специален закон за реконструкцията на бившата сграда на Генералния щаб, което предизвика остри критики от академичните и професионалните среди. Повече от шест хиляди и половина експерти от различни страни подписаха декларация, с която настояват за запазване на историческата сграда.
Ситуацията се утежнява от факта, че прокуратурата е установила признаци на злоупотреба с власт в действията на властите, но президентът Александър Вучич настоява за законността на взетите решения, позовавайки се на споразумения с американски партньори.
Прочетете още
- 22:01 Дубайски шоколад и биохакинг - тайните на Силвена Роу пред студенти в Пловдив ВИДЕО
- 09:00 „Не е случайно": Вандилизираха стъклото на джип, паркиран в София СНИМКИ
- 08:00 Редно ли е? Младеж с тротинетка подкара по пешеходна улица ВИДЕО
- 09:59 Слънцето „изригна" отново след двумесечно затишие, ще има ли магнитни бури?