Изоставен призрачен град със 7-звезден хотел е оставен да гние десетилетия.
Но въпреки рушащите се сгради, които го заобикалят, луксозният комплекс остава недокоснат и все още е центърът на града от момента, в който е открит за първи път през 1974 г., превръщайки се в първия седемзвезден хотел в света.
Градът - Вароша в Северен Кипър - някога е бил процъфтяващ, модерен курорт, обичан от знаменитостите на своето време, и е постигнал пробив в туризма през 70-те години. Според правителството на Турската република Северен Кипър, което контролира част от острова, мегахотелът Golden Sands е собственост на крал Чарлз – твърдение, което за което Бъкингамският дворец каза пред The Mirror, „не е нещо, което признаваме“.
Луксозният комплекс бил толкова голям, че е разполагал със собствена железопътна линия, за да превозва гостите от стая в стая. Но докладите казват, че хотелът е бил отворен само няколко месеца, преди да бъде изоставен и оставен да гние. Днес хотел „Златни пясъци“ изглежда недокоснат от грабители и запазен въпреки рушащите се сгради около него.
В бляскавите си богато украсени стени мебелите, съдовете и сервизите са натрупали планини от прах от десетилетия назад. Сградата все още се патрулира от пазачи и изисква разрешение за влизане в прилежащите площи. Вароша, някога описвана като „туристическа мека на Кипър“ и „Вегас на Средиземно море“, е дом на 45 хотела, 3000 търговски имота, 60 хотела с апартаменти, 21 банки, 25 музея, 20 театъра и музеи и 99 места за забавление. Големият брой имоти, оставени да се рушат, се описва като „паметник на дипломатическия провал“.
Един от имотите във Вароша е бил дом на италианската холивудска суперзвезда София Лорен. Курортът бил любимо място за почивка на редица знаменитости, включително Елизабет Тейлър, Ричард Бъртън, Ракел Уелч и Бриджит Бардо.
Повече от 3000 имота извън хотел „Златни пясъци“ са опустошени и ограбени от крадци. Това е така, защото Вароша е бил силно засегнат, след като е въвлечен в битка между Турция и Гърция през 1974 г. Съобщава се, че турската армия е пристигнала в града, за да защити кипърските турци от гърците. Местните нямали друг избор, освен да избягат, страхувайки се, че могат да бъдат избити от нахлуващите турци.
След това районът е ограден от войски, за да се предотврати влизането. На туристите също било забранено да влизат и да правят снимки. Въпреки това някои са успели да се промъкнат и занемат разпада на града. Оттогава ООН използва района, за да се опита да обедини двете воюващи групи, но той остава контролиран от самопровъзгласилата се държава Турска република Северен Кипър.
Превод: GlasNews.bg