Опозиционната хърватска партия „Мост” събра необходимите подписи от граждани, за да организира референдум по въпроса за отмяната на ковид паспортите и предаването на правомощията за въвеждане или отмяна на ограничителните мерки срещу COVID-19 от Националния щаб за гражданска защита на парламента на страната.
Депутатът от партия „Мост” Марин Милетич заяви пред журналисти, че след като събраните подписи бъдат предадени в правителството и парламента за повторно преброяване, един месец по-късно трябва да бъде взето решение относно провеждането на референдума.
Премиерът на Хърватия Андрей Пленкович определи инициативата на „Мост” като безсмислена, тъй като осъществяването ѝ няма да промени системата на управление при кризисни ситуации, информира "Нова".
Събирането на подписи се проведе във всички региони на Хърватия в периода 4-18 декември. Опозицията се стреми да противодейства на мерките на ръководството на държавата, които, според нея, ограничават правата и свободите на гражданите.
Припомняме, че в Швейцария също се проведе референдум по темата за зелените сертификати и ограничителните мерки.
62 процента от швейцарците подкрепиха закона за Ковид-19, който е и основание за въвеждането на 3G сертификата - "ваксинирани, преболедували, с отрицателен тест"- условие за посещението на ресторанти и събития.
Прочетете още
- 16:00 Двама младежи пазаруват с крадени карти в София. Познавате ли ги? СНИМКИ
- 17:00 Неосветена пешеходна пътека в Младост едва не уби майка и дете. Търсят се свидетели
- 15:15 Мъртви души край Окръжна болница – никой не подаде ръка
- 13:25 Тежък сблъсък край София! Има пострадали, щетите са огромни* ВИДЕО+СНИМКИ