Университет в Източна Турция започна да използва кръвна плазма за пасивна имунизация на пациенти, заразени с новия коронавирус, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БНР.
Лечението се извършва, като се взима плазма от възстановил се от COVID-19 пациент, който е вече с негативен резултат за коронавирус, обясни ректорът на Университета "Иньоню" в окръг Малатия Ахмет Къзълай.
"За първи път в Турция Медининският център "Тургут Йозал" към университета взе плазма от излекуван пациент с Ковид-19 чрез метод, наречен плазмафереза, и я приложи на друг пациент, който е в много сериозно състояние в интензивно отделение", посочи той.
Целта, обясни Къзълай, е пациентът в интензивното отделение да получи по този начин антитела от възстановения пациент. Този метод преди това е бил използван и при лечение на ТОРС (тежък остър респираторен синдром, също причиняван от коронавирус) и ебола.
Лекарят призова излекуваните от коронавирус пациенти да подкрепят този метод, като обясни, че той не крие никакъв риск за вече оздравелите.
Прочетете още
- 22:22 Мощна буря в Пловдивско! Стихията пречупи бетонен стълб СНИМКИ
- 21:12 Мелето край Пловдив: 24-годишен навлязъл в насрещното, четирима са в болница
- 16:00 Ето каква е празничната програма на Пловдив за 24 май
- 15:00 Спипаха на ВИДЕО куриерка да дърпа райски газ зад волана, тя: "Какво ви интересува какво правя"