Обща присъда от 4 години и шест месеца затвор беше наложена вчера на втора инстанция от тричленния Апелативен съд на Додеканезите на 54-годишна българка, обвинена в участие в измама на възрастни хора чрез телефонни комуникации.

На първа инстанция 54-годишната жена бе осъдена на 6 години затвор.

По същото дело са били обвинени грък и дъщерята на 54-годишната жена, които са признати за невинни в първоинстанционния съд, съобщи гръцкото електронно издание Родаки, цитирано от "24 часа".

Според обявените от полицията данни, разбиването на схемата в Родос е станало на 15 май 2021 г., като част от незабавно разследване на три инцидента, докладвани на Поддирекция „Сигурност" в Родос, чиито полицейски служители са успели да локализират арестуваните лица.

Смята се, че от извършените от тях измами подсъдимите са получили незаконна финансова облага в размер на 131 735 евро, докато очакваната облага от опитите надхвърля 537 000 евро.

У арестуваните са открити 11 000 евро и бижута на стойност 4000 евро от последните три измами, личен автомобил, използван от извършителите,  350 евро и 2 мобилни телефона.

Конфискуваните пари и бижута, произлизащи от измамите, са върнати на собствениците им. Срещу двамата арестувани, сред които е и 27-годишната дъщеря на българката, която по това време е била в родината им, е образувано наказателно преследване с квалификация на тежко престъпление и те са подведени под отговорност.