Сума от 500 млрд. долара от концесиите от природни богатства в Украйна вече не се обсъжда между представителите на Вашингтон и Киев, заяви украинският президент Володимир Зеленски по време на пресконференция по повод три години от началото на пълномащабната война. Той каза, че първоначално САЩ са предложили да се подпише под споразумение за 500 млрд. долара, а след това точната сума да бъде уточнена, което е отхвърлил.

"Не подписах нещо, което ще плащат десет поколения украинци", каза украинският лидер.

В момента екипите на двете страни работят активно по ново споразумение, стана ясно от неговите думи. Очаква се началникът на кабинета на президента Андрий Ермак да пътува до САЩ за уточняване на подробностите.

Тръмп настоява за украински минерали, в противен случай спират интернет услугите на Starlink

В края на миналата седмица американският финансов министър Скот Бесент, след посещението си в Киев, озвучи очакванията на Вашингтон за тази сделка. В коментарна колонка във Financial Times той написа, че САЩ искат да бъде създаден фонд на стойност 500 млрд. долара, в който Киев ще внася приходите от концесии и управление на подземни богатства (не само редкоземни минерали, но и петрол и природен газ), които ще бъдат управлявани от САЩ. Бесент казва, че така ще бъде гарантирано, че средствата ще се разпределят честно, а Киев ще плати на САЩ за помощта, която получи по време на войната.

Зеленски отбеляза, че създаването на такъв фонд действително ще облекчи много процедурите по възстановяване, но беше категоричен, че в сегашния си вид той не е в интерес на Украйна. Споразумението предвижда единствено Украйна да внася средства в него, а единствено САЩ да може да контролира тяхното разплащане.

Според източници на украински медии Зеленски ще предложи фондът да бъде на стойност 100 млрд. долара. По време на пресконференцията той изчисли, че помощта на САЩ за оръжия за трите години война е на стойност точно 100 млрд. долара. Но също така посочи, че част от средствата, които Украйна е получила, са грантове.

"Харесва ли ви, или не, но се договорих за това с Джо Байдън и с двете партии в Конгреса. Това не е заем и няма да връщаме грантове", заяви още Зеленски.

Той каза още, че в момента САЩ чакат Украйна да върне заемите с лихва от 100% за помощ, за която "харесва ни, или не" Киев няма друг избор, и попита при такива условия ли Вашингтон продава оръжия на своите партньори Израел, Катар, Саудитска Арабия.

Публикации в редица американски медии посочват, че Тръмп действително в пъти завишава сметката, която Украйна дължи за помощта, която получава.

Американският бизнес "неявно" ще гарантира сигурността на Украйна
След коментарите за липсата на гаранции в интервю за FOX News финансовият министър Скот Бесент призна, че това е така, но беше категоричен, че ако американските компании работят в Украйна, Русия няма да посмее да нападне отново.

По време на пресконференцията Зеленски пък отбеляза, че САЩ вече бяха в Украйна и макар че не така масирано, но компаниите работят активно от години в страната, включително и в окупираните днес територии, което не попречи на Русия първо да превземе Крим и части от Донбас през 2014 г., а след това да започне и пълномащабна война през 2022 г.

Украинският президент коментира още, че се надява САЩ да наложат "мир чрез сила", но насочена към Русия, а не към Украйна, както и че ролята на медиатор е слаба и не отива на американския президент Доналд Тръмп. Според него Вашингтон вижда като голям успех спирането на огъня, но Минските споразумения показват, че това не работи. "Думите на руския президент Владимир Путин, че няма да атакува отново, не са гаранции за сигурност", отбеляза още Зеленски.

Украйна не може да се лиши от САЩ, защото на първо място това е политическа подкрепа и успех на санкциите, но също така и лицензи за оръжия, без които другите партньори не могат да доставят нищо на Украйна, каза украинският президент.

През 2025 г. Украйна ще произвежда половината от оръжията, които са ѝ необходими
През 2024 г. Украйна е произвела 154 артилерийски системи - повече от всички страни на НАТО, взети заедно, съобщи още Зеленски. Той допълни, че през миналата година Украйна е произвела и повече от 2,2 млн. FPV дрона, както и десетки хиляди далекобойни дронове.

"Ракетите "Паляница", "Пекло" и "Рута" вече летят и поразяват цели. Подготвяме и балистични ракети", посочи украинският президент. Още пред месеци стана ясно, че Украйна разширява арсенала си за атаки в тила, които западните партньори не разрешават. 

По данни на главнокомандващия на украинските Въоръжени сили (ВСУ) ген. Олександър Сирский през 2024 г. Украйна е извършила 130 операции, поразявайки 377 обекта на територията на Русия през 2024 г. Основно това са рафинерии и други петролни съоръжения, складове за боеприпаси, военни летища и т.н.

През миналата година 40% от оръжията, които Украйна е използвала на бойното поле, са произведени в страната, Европа и САЩ са с приблизително равни дялове от 30%. През 2025 г. Украйна ще произвежда към 50% от оръжията, които ще ѝ бъдат необходими.

Междувременно ръководителят на военното разузнаване на Украйна (ГУР) Кирило Буданов съобщи, че вече около половината артилерийски снаряди, които използва Русия, са от Северна Корея. Пхенян е изпратил поне 2000 военни за връщане на боеспособността на своя контингент в Курска област, пише investor.

Интензивността на бойното поле остава ниска в последните дни
Интензивността на бойните действия остава ниска в последните дни, сочи справката на Генералния щаб на ВСУ за 1096-ия ден от началото на пълномащабната война. Регистрирани са общо 96 бойни сблъсъка на 23 февруари. Русия е извършила 52 въздушни удара със106 управляеми авиационни бомби, както и над 5000 артилерийски обстрела и 3250 дрона.

Най-тежко остава положението в Покровското направление, където бойните сблъсъци достигат 22. Руснаците започват да използват дронове с фиброоптични кабели - и бойни, и разузнавателни, за да напреднат в района, съобщават украински военни. Според оценките в момента има паритет на използваните дронове в Покровск.

Украинците съобщават за прегрупиране на руснаците на север от Часов яр, подпомогнато от замръзването на земята. ВСУ записват успехи в западните части на Торецк. Русия е превзела големи части от двата града, но украинците все още удържат свои позиции в  тях.

В Курска област украинците са отблъснали 19 атаки. Русия е обстреляла техни позиции и населени места в областта с 45 авиационни бомби.

Дронове за трети път през 2025 г. удариха рафинерия в Рязанска област
Министерството на отбраната на Русия съобщава за унищожени 22 дрона в ранните часове на 24 февруари. Ной-голям е броят им над Орловска област - 16. Институцията съобщава и за два свалени дрона в Рязанска област.

Видеа в социалните мрежи показват сериозен пожар в една от големите рафинерии на Русия в областта - РНПК, която е собственост на "Роснефт". Съоръжението има капацитет за преработка на 18,8 млн. тона петрол годишно.

Това е третата атака по рафинерията от началото на годината. След втората атака в края на януари беше съобщено, че ремонтът ще продължи между 3 и 6 месеца.

След масираната атака на Русия към Украйна в нощта срещу 23 февруари, ВВС съобщава за още една нощ с интензивни удари - Русия е изстреляла 185 дрона, от които 113 са унищожени със средствата на противовъздушната отбрана, а 71 са неутрализирани без щети.

По-късно днес (24 февруари) в Киев пристигат 13 световни лидери, които да изкажат подкрепата си за страната. Онлайн ще участват още 24-ма, анонсира Володимир Зеленски. В украинската столица ще се проведе и заседание на Европейската комисия (ЕК) и всички 24-ма комисари пристигат за срещата.