Британската армия се намесва в Бирмингам заради нашествие от плъхове и кризата с боклука
Британската армия е призована да се намеси в Бирмингам, след като градът е определен като „апокалиптичен“ от експерти по борба с вредители заради продължаващите стачки на служителите по сметосъбиране.
Правителството е поискало помощ от въоръжените сили за справяне с кризата, която застрашава здравето на близо 1,2 милиона души в Бирмингам – втория по големина град във Великобритания.
Няколко военни логистици ще окажат подкрепа на местните власти, макар че войници няма да разчистват планините от боклуци, натрупани по улиците.
Говорител на правителството заяви:
„Правителството вече предостави служители за логистична подкрепа и за по-бърз отговор на място, предвид рисковете за общественото здраве. Малък брой военни с опит в оперативното планиране са изпратени в помощ на общината.“
Инвазия от плъхове и зарази
Нахални плъхове, някои „колкото котки“, бродят свободно из улиците, хранят се с неприбрания боклук и дори гонят чистачи, както показва видеозапис от камери. От началото на годината близо 400 служители по чистотата стачкуват периодично, като се борят за по-добри условия на труд и заплащане.
Изхвърлянето на отпадъци на нерегламентирани места, заедно със строителните дейности по проекта HS2, допълнително влошават положението. Хората намират плъхове в кошове, под капаци на автомобили, в домовете си и из градините.
„Град на плъховете“: безпрецедентна криза
Проблемът е толкова сериозен, че Бирмингам бе наречен „рай за плъхове“ от специалиста по вредители Уилям Тимс, бивш военен с 12-годишен опит в сектора. Той разказва, че наскоро е уловил плъх с дължина 55 см и сравнява града с „трети свят“.
„Те имат петзвезден банкет, буквално хотел с храна. Ако пуснеш мъжки и женски плъх в такава среда, след година ще имаш почти милион плъхове“, предупреждава Тимс.
Според него проблемът не е само визуален или свързан с дискомфорт – токсини от умрели плъхове и патогените, които разпространяват, също застрашават здравето на хората, дори и само чрез вдишване.
Гняв сред жителите
Жители на квартали като Sparkhill, Aston, Balsall Heath и Selly Park са подали петиция с над 4000 подписа, с искане общината да реши проблема.
„Боклукът не е събиран с месеци, а плъховете се разхождат навсякъде. Миризмата е ужасна, но никой не ни чува“, казва 70-годишният Тарик Мохамед.
„Районът ни е мръсен и няма изгледи нещата да се оправят без намеса“, допълва Хавида Осман.
Общинските власти, които обявиха фалит през 2023 г., сега обмислят и нов „данък за плъхове“ – такса за борба с вредители, която досега е била безплатна. Предвидено е таксата да скочи от £24 на £26.40 на посещение, което предизвиква възмущение сред местните.
Политическо напрежение
Стачката се води от синдиката Unite, който твърди, че над 150 работници са заплашени от загуба на доходи до £8000 годишно. Общината, управлявана от Лейбъристката партия, твърди, че офертата ѝ е „справедлива и разумна“ и че реформи в системата са наложителни за финансова устойчивост, пише "Дейли Мейл".
Анджела Рейнър, заместник министър-председател и министър на местното самоуправление, заяви:
„Хората в Бирмингам са наш приоритет. Кризата с боклука трябва да бъде овладяна бързо, за да не се допусне влошаване на общественото здраве.“
Кадри: "Дейли Мейл"
Ото 21:44, 14.04.2025
Стачки ли . Да идва войската и стачниците обратно по дупките селски откъдето са се довлякло. Това шфиори ватмани контролното чистачи мърлячи обратно по селата и войската да ги смени