Регулаторите на Европейския съюз днес заявиха, че Apple и Meta са първите компании, наказани за нарушаване на нов закон, предназначен да увеличи конкуренцията в цифровата икономика, последният в поредица от регулаторни неуспехи за технологичните гиганти.
Apple беше глобен с 500 милиона евро, а Meta - с 200 милиона евро за нарушаване на закона, Закона за цифровите пазари, който беше приет през 2022 г. Европейският закон има за цел да попречи на големите технологични компании да злоупотребяват с позицията си на дигитални пазачи, които могат едностранно да налагат изисквания на потребителите и бизнеса.
Apple нарушил Закона за цифровите пазари, като ограничил начина, по който разработчиците на приложения могат да комуникират с клиенти относно продажби и други оферти, твърди Европейската комисия. Meta нарушила закона, като наложила система „съгласие или плащане“, която принуждава потребителите или да разрешат личните им данни да се използват за насочване на реклами, или да плащат абонаментна такса за версии на Facebook и Instagram без реклама.
Европейските власти заявиха, че решенията нямат нищо общо с търговските преговори със Съединените щати, но не е ясно как ще реагира администрацията на Тръмп. През февруари Белият дом публикува меморандум, в който се казва, че ще обмисли отмъщение, ако Европейският съюз се насочи към американски технологични компании съгласно Закона за цифровите пазари или Закона за цифровите услуги, закон, фокусиран върху ограничаването на незаконното онлайн съдържание и дезинформацията.
Meta каза, че е вероятно да обжалва решението, наричайки го атака срещу американски компании, подобна на налагането на високи тарифи за техните услуги.
„Европейската комисия се опитва да затрудни успешните американски бизнеси, като същевременно позволява на китайските и европейските компании да работят при различни стандарти“, каза Джоел Каплан, главен директор по глобалните въпроси на Meta, в изявление. „Това не е просто глоба; Комисията, която ни принуждава да променим нашия бизнес модел, ефективно налага тарифа за милиарди долари на Meta, като същевременно изисква от нас да предлагаме услуга с по-ниско качество.“
Apple заяви, че ще обжалва решението и обвини комисията, че я е принудила да направи промени в продуктите, които се равняват на предоставяне на нейната технология. Миналата година компанията беше ударена с още 1,8 милиарда евро глоба за използване на App Store за подкопаване на конкуренцията в музикалния стрийминг.
„Прекарахме стотици хиляди инженерни часове и направихме десетки промени, за да се съобразим с този закон, нито една от които нашите потребители не са поискали“, се казва в изявление на Apple. „Въпреки безбройните срещи, Комисията продължава да премества целите на всяка стъпка от пътя.“
Разследванията на Apple и Meta започнаха преди повече от година, преди търговската и тарифна битка на администрацията на Тръмп с Европа. Но регулирането на технологичната индустрия се оплете в трансатлантическите преговори, като американските технологични фирми се разглеждат като възможна цел след усилията на администрацията на Тръмп да обложи европейския износ за Съединените щати.
Глобите, обявени срещу Apple и Meta днес, са по-ниски от максимума, позволен по закона, който може да достигне милиарди, възможен знак, че служители на ЕС предприемат по-предпазлив подход по време на търговските преговори.
За Meta европейските регулатори казаха, че компанията е нарушила закона, като е въвела абонаментна услуга без реклами, което се равнява на принуждаване на потребителите да плащат за поверителност. Законът за цифровите пазари изисква компаниите да получат разрешение от потребителите, преди да комбинират техните лични данни от различни услуги. Онези, които не предоставят съгласие, трябва да имат достъп до „по-малко персонализирана, но еквивалентна алтернатива“, каза комисията.
Apple и Meta имат 60 дни, за да се съобразят с решението или могат да бъдат изправени пред допълнителни глоби.
„Apple и Meta не спазват закона, като прилагат мерки, които засилват зависимостта на бизнес потребителите и потребителите от техните платформи“, каза Тереза Рибера, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, която наблюдава прилагането на закона. „Всички компании, работещи в ЕС, трябва да спазват нашите закони и да ги уважават.“
Заплахите от страна на администрацията на Тръмп за отмъщение срещу Европа висят над няколко технологични разследвания. Google е изправен пред възможни санкции за бизнес практики, свързани с неговия магазин за приложения Google Play и търсачка, които може да са в противоречие със Закона за цифровите пазари.
И в друго голямо разследване, X, социалната медийна платформа, собственост на Илон Мъск, се очаква да бъде санкционирана за нарушения на Закона за цифровите услуги.