Австрия е загрижена за нарастващия брой големи семейства от Закарпатието, регион, който не е засегнат от военни действия. Местните власти започнаха да подозират възможни измами при получаването на социални помощи. В отговор на това правителството на страната възнамерява да засили контрола и да затегне условията за плащания към украинските бежанци.
Търсещите убежище от Закарпатието се сблъскват с трудности поради езиковата бариера, тъй като много от тях не говорят нито украински, нито руски и често нямат основни умения за грамотност. Това поражда опасения за потенциални измами, свързани с програмите за социално подпомагане, съобщава изданието Kosmo.
„Напливът от търсещи убежище създава организационни предизвикателства, особено за училищата, детските градини и общностите в Залцбург. Около 90% от молбите за убежище в региона сега идват от тези групи хора“, се казва в изявлението.
Австрия е изправена пред значително финансово въздействие от своята държавна програма за подпомагане на деца, която варира от 180 до 250 евро в зависимост от възрастта на детето и включва също допълнителни обезщетения за грижи за деца.
За разлика от други лица, търсещи убежище, украинските бежанци получават значителна държавна подкрепа, която включва не само основна помощ, но и жилищни субсидии и семейни помощи. В момента в Австрия живеят около 90 000 украински бежанци.
Антон Холцер, координатор по въпросите на убежището в Залцбург и бивш командир на спасителните екипи на Червения кръст, съобщи за случаи на така наречения „бежански туризъм“. Семейства, които преди са получавали социална помощ в страни като Франция и Испания, сега се местят в Австрия. Причината за това може да е по-изгодната финансова помощ, която се предлага в Австрия.
Новоназначеният министър на семейството Клаудия Плаколм обяви създаването на работна група, насочена към предотвратяване на злоупотреби със семейни помощи. Съгласно новата политика продължителността на семейната помощ и обезщетенията за отглеждане на деца ще бъдат намалени от 1 година на 6 месеца.