Белгия стана първата европейска страна, която забранява продажбата на вейпове за еднократна употреба.
Мярката цели да защити здравето на младите хора и да ограничи възможните вреди за околната среда. Германия и Франция също работят върху закони за тоталната им забрана, а Великобритания ще спре продажбата на вейпове през юни.
Белгийският ход е част от кампания срещу тютюнопушенето в страната. Правителствени данни показват, че повечето млади пушачи започват навика си точно с вейп устройства, а не с обикновени цигари, предаде NOVA.
Във Франция употребата им все още не е забранена, но е строго регулирана. Вейпове не се продават на лица под 18 години, рекламата им е ограничена, а пушенето им е забранено на много обществени места.
Европа работи върху проект, който да разшири съществуващите забрани за пушене на открито, като в това число влизат не само обикновените, но и електронните цигари, дори тези без никотин. Франция обяви амбициозна програма, с цел да изгради първото поколение без тютюнев дим до 2032 г.
Милано също направи сериозна крачка напред, след като забрани пушенето на тютюневи изделия на открити обществени места.
Тютюневата пандемия отнема живота на над 8 милиона души годишно. За електронните цигари подобни страшни статистики няма, но вейпингът крие своите сериозни рискове за здравето. Употребата на вейп устройства бележи значителен ръст сред младите хора, което налага много страни да въведат забрани.
Белгия, първа в Европа, спря тяхната продажба, за да защити младите си хора, силно привлечени от ароматните цигари. Поддръжниците на вейповете твърдят, че те могат да помогнат на хората да се откажат от пушенето на обикновени цигари, но здравните власти са загрижени, че цветните им дизайни и плодови вкусове са притегателна сила за децата.
„Електронните цигари за еднократна употреба са предназначени да привлекат млади хора, да се харесат на нови потребители, които никога не са пушили. Виждаме, че през последните години броят на младите хора, които са започнали с електронни цигари, е по-голям от броя на хората, които са започнали с традиционните тютюневи цигари. Белгия се надява забраната да намали и въздействието върху околната среда от изхвърлените вейпове за еднократна употреба", заяви Франк Ванденбрук, министър на здравеопазването на Белгия.
„Има и опасения за околната среда. Европейската комисия вече посочи, че електронните цигари за еднократна употреба създават три вида отпадъци – пластмасови, електронни - тъй като имат батерия, и трето – има опасни отпадъци, защото химикалите, които все още са там, попадат в околната среда и създават екологичен проблем", заяви още Франк Ванденбрук.
И ако в Европа, Белгия задава тон със забраната за продажба на електронни цигари за еднократна употреба, то на други места по света вейпингът може да ви отведе дори в затвора. Най-строги са санкциите в Индия и Тайланд. В Банкок употребата на вейп устройства се наказва с глоба от 2800 евро и до 10 години затвор, а в Ню Делхи ви очакват до 3 години зад решетките и глоба от над 6000 евро.