Огромен брой от около 160 000 украински бежанци, които получиха временна закрила в Испания, все още не могат да си намерят работа или постоянно пребиваване. 60 000 не са се регистрирали по местоживеене, много живеят в центрове за прием на бежанци.
"Първият проблем е незнанието на езика. Тук няма да намерите работа без език", обясни Ирина, която пристигнала от Украйна с дъщеря си, за да избяга от войната. След като прекарва известно време в бежански център, тя се премества в квартира, предоставена от приемно семейство.
Украинкта е благодарна на местната власт, неправителствените организации и цялото испанско общество, съобщава Euronews. Според нея семейството й започнало да учи испански. Втората трудност, за която говори жената, е необходимостта от потвърждаване на дипломата.
Според статистиката едва 15% от бежанците си намират работа в Испания, докато в останалите европейски страни - поне 50%. Мнозина трябва да разчитат на лични спестявания и помощ от благотворителни организации, за да свържат двата края.
Жителка на Днепър Ксения Солнцева каза, че родителите й изпращат пари. Юрий Чопик, президент на украинската правозащитна организация, отбеляза, че много разселени украинци живеят с роднини или приятели, които преди това са се преместили в Испания.
Хиляди трябва да се върнат обратно в Украйна или други страни, където има повече възможности за работа и по-високи плащания както на бежанците, така и на приемните семейства.
Оксана Демянович, представляваща Украйна-Euskadi, организация за партньорство и развитие, смята, че половината от идващите в Испания ще останат тук, но може да се появят и нови мигранти.
Много актуален е въпросът колко се плаща на бежанците в Испания. Испанското правителство обеща 400 евро като помощ за някои категории бежанци, но тази помощ започна да тече едва наскоро.
В същото време Корнадо Хименес, президент на организацията Madrina, каза, че финансовата помощ, която беше договорена отдавна, все още не достига до получателите, въпреки че е минала година. От август най-малко 22 000 бежанци вече са се върнали в Украйна.
Припомняме, 80% от украинските бежанци в Холандия са намерили работа. Повечето от тях са в големи градове като Амстердам и Хага. Според данни на норвежки изследователи бежанците от Украйна рискуват да станат просяци в съседните страни. 68% от анкетираните в Полша, Румъния и Молдова съобщават, че нямат достатъчно пари за основни нужди: храна, вода, облекло, жилище и здравеопазване.
Превод: GlasNews