В Англия 47-годишната Ники Дейвис от Уест Кърби имаше Covid миналата зима и след като се възстанови, забеляза, че започва често да се прозява. Тя се обърна към лекарите и те откриха, че има сериозно заболяване.  

Тя първо посетила личния си лекар, който казал, че симптомите й са свързани със сънна апнея, а Ники била насочена към очен лекар, който от своя страна решил, че може да е алергия.

Англичанката каза, че освен прозяването й става по-трудно да произнася думи, по-често вечер, а по-късно към това се добавя и главоболие, пише Mirror. Тя отишла отново при своя лекар. Той предложил да се направи ЯМР.

Жената е диагностицирана с MND (болест на двигателния неврон), рядко заболяване, което засяга мозъка и нервите, причинявайки нарастваща слабост с течение на времето.

Състоянието на жената се влошава - става все по-трудно да говори и да се храни.

„Всеки може да получи това ужасно заболяване, мислех, че съм здрава и ми се случи, когато съм над 45 години, може да се случи на всеки на всяка възраст. Моят случай не е фамилен. Обикновено се смята, че MND се причинява от комбинация от фактори на околната среда, начина на живот и генетични фактори“, казва жената.

В повечето случаи болестта на моторния неврон се развива без очевидна причина. Около един на всеки 10 случая е „фамилен“, което означава, че заболяването е наследено. Това се дължи на генетична мутация или грешка в ген.

Приятели на жената организираха благотворително събитие в кръчмата Railway Inn в Меолс и създадоха страница в GoFundMe, за да помогнат на Ники да събере средства за нейното лечение.

Моторно невронно заболяване

Заболяването може да доведе до смърт. MND е по-често при мъжете. Обикновено се появява на възраст 58-63 години, но може да се появи и на 47-52 години. Средната продължителност на живота на пациентите с тази диагноза е само 2-3 години. Само 7% от хората живеят повече от 5 години.

Най-често заболяването се развива бързо. В рамките на няколко месеца след поставянето на диагнозата човек, пълен със сила и енергия, започва да изпитва затруднения в движението, след това сяда в инвалидна количка, спира да говори, да преглъща и след това да диша.

Към днешна дата няма лечение, което може да спре прогресията на заболяването.