На строеж в град Нова Горица в Западна Словения, край границата с Италия, е била деактивирана 104-килограмова бомба от периода на Втората световна война, съобщи словенската редакция на регионалната телевизия Ен 1.
Сречко Шестан от словенската Гражданска защита посочи, че на същия строеж по-рано са открити седем бомби от Втората световна война. „Надявам се, че тази е последната“, отбеляза той.
Шестан каза, че жителите на близките селища от двете страни на словенско-италианската граница са били евакуирани докато словенският екип за разминиране е деактивирал бомбата.
Бомбата с тегло от 104 кг е произведена във Великобритания и е открита на 23 септември от работници, извършващи ремонт на железопътната гара в Нова Горица.
Предполага се, че гарата е била бомбардирана през Втората световна война и че по време на войната в Словения са хвърлени около 60 хиляди бомби. Историците смятат, че около 6 хиляди от тези бомби никога не са експлодирали.
Прочетете още
- 14:00 Часове преди Великден: Откраднаха портмонето на софиянка, търси помощ
- 11:00 Жител на Плевен предупреждава за опасни дървета, клони паднаха върху колата му СНИМКИ
- 13:00 Билет и щипка доброта: Великденски жест стопли сърцата в София СНИМКА
- 09:00 Виктор Орбан: унгарският премиер, който и Вашингтон, и Москва искат да остане на власт