Европейската комисия установи добър първоначален напредък в първите дни след влизането на Хърватия в еврозоната на 1 януари.
Над половината - 51 на сто от плащанията в брой в магазините в страната са извършени в евро на 5 януари. При 93 на сто от плащанията потребителите са получили ресто само в евро. Всеки трети - 35 на сто хърватски гражданин казва, че вече ползва само банкноти и монети в евро.
Недоволство в Хърватия след въвеждането на еврото
При търговията на дребно не се наблюдават големи проблеми. 70 на сто от всички банкомати в страната вече разпространяват евробанкноти.
Властите в Загреб са предприели действия, свързани с опасенията за неправомерно увеличение на цените.
Комисията отчита, че Хърватия е въвела етичен кодекс, за да осигури стабилни цените на стоките и услугите. Въведено е и проследяване на цените.
Отчетоха поне 2000 нарушения след приемането на еврото в Хърватия
Прочетете още
- 11:00 Дете горя в апартамент, бащата спял: цял блок в „Стрелбище" на ръба - страх за още трагедии
- 10:00 Отровиха домашно куче, намиращо се в двора на стопаните си СНИМКА
- 09:00 Русинова: Каквито са ни знаците, такива са ни и пътищата СНИМКА
- 13:00 Куче се прибра вкъщи с 4 кърлежа след разходка по улиците в Перник