Страните членки на ЕС могат да пристъпят към своите планове за поставяне на трета ваксина срещу COVID-19, преди Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) да излезе с регулаторно становище по въпроса. Това обяви пред АФП завеждащият отдел "Биологични заплахи за здравето и ваксинационни стратегии" към агенцията Марко Кавалери.

По думите му на този етап се проучват данните от поставянето на подсилваща доза от ваксината на "Пфайзер" на 300 души, 6 месеца след втората доза, като резултатите ще бъдат обявени след няколко седмици.

Кавалери заяви, че този вариант се отнася за хора с отслабена имунна система, но приоритет трябва да остане пълното ваксиниране там, където това е възможно.

Третата доза ваксина – нужна. Въпросът е: Кога да се постави, а и на кого?

Той коментира още, че Европейската агенция по лекарствата е обезпокоена от варианта на коронавируса, известен като "Мю", въпреки че все още няма данни, които да показват, че той ще изпревари доминиращия щам "Делта".

"Мю", който за първи път беше идентифициран в Колумбия през януари и е известен научно като B.1.621, беше класифициран по-рано този месец като "вариант от интерес" от Световната здравна организация.

"Мю е потенциално по-обезпокоителен поради възможността за повишено имунно бягство, което може да покаже", смята Кавалери.

Базираният в Амстердам регулатор, който извършва проверка на лекарствата за 27-членния ЕС, ще обсъди с разработчиците на ваксини ефективността на настоящите ваксини при справянето с варианта "Мю", добави той.

"Трябва обаче да кажа, че все още нямаме данни, които да показват, че вариантът "Мю" се разпространява толкова много и дали има някакъв шанс да изпревари варианта "Делта" като доминиращ щам", допълни експертът.

Понастоящем СЗО идентифицира четири обезпокоителни варианта на COVID-19, включително "Алфа", който присъства в 193 страни, и "Делта", присъстващ в 170 страни. Предстои да бъдат наблюдавани пет варианта, включително "Мю" и "Ламбда".

Pfizer и Moderna тръпнат в очакване. Ще одобри ли Европа трета бустерна доза?