„Европейската прокуратура реагира абсолютно адекватно. Националните държави определят своите кандидати и ги изпращат. Европейската прокуратура няма опцията да проверява бекграунда на всеки”, заяви бившият директор на Националната следствена служба Бойко Найденов по Нова тв във връзка с разследването на европейската прокуратура срещу българския европейски прокурор Теодора Георгиева.

„Разследването е основно заради това дали притежава качеството независимост”, уточни той.

„Трябва да се дадат отговори от политическите партии, които са управлявали по времето, когато са взимани решения за европрокурори”, заяви Найденов. „Добре съвпада това, което казват в записа адвокат Петров, че ще говори с еди-кой си да се оттегли и реално това се случва. Още едно потвърждение за истинността на записа”, подчерта той.

„Пепи Еврото има явно много снимки. В медиите се хвърля теза, която не може да бъде проверена. Тя съобщава, че ѝ е оказан натиск от някой – кога и как? Кога е станало това – преди или след като си е направила отвод? Това не го знаем. Ако има събрани доказателства, се повдигат обвинения и се предава на съд”, каза Найденов.

„Не съм оптимист, че проверката на европейската прокуратура ще даде отговор, защото тези, които започват да говорят, обикновено млъкват. Трябва да започне разследване на цялата тази ситуация, защото тя е много притеснителна”, заключи той.

„От самото съобщение на европейската прокуратура става ясно, че тази проверка е във връзка с текущо разследване на самата европейската прокуратура. Теодора Георгиева казва, че причината е отводът, който си направила от делото за разследването на злоупотреби около разширяването на газохранилището „Чирен”. Обстоятелствата се навързват, защото ако тя си е направила отвод заради заплахи от компромати, това е напълно достатъчно основание тя да бъде проверявана от европейската прокуратура, защото нарушава интегритета ѝ. Какво и дали ще проверяват по отношение на записите няма как да знаем”, заяви от своя страна Андрей Янкулов от АКФ.

„Ако е зависима, това че е стигнала до поста европейски прокурор казва нещо, което ние знаем за състоянието на правосъдието в България. Ясно е, че селекцията на европейските прокурори протича на национално ниво”, посочи той.

„Ако сметнем, че това е истински запис, а след като толкова време няма опровержение от засегнатото лице, смятам че трябва да изхождаме от тази гледна точна, това означава, че много сериозно трябва да се постави въпроса как се е случило това влияние, за което се говори в записа”, подчерта Янкулов.

„Европейската прокуратура не бива да се ограничава до временното отстраняване на българския европейски прокурор. Мисля си, че след като такива данни са публично налични трябва да се одитира българския офис на европейската прокуратура. Това според мен е необходимо като действие от страна на колегията на европейската прокуратура”, заяви той.

„Ако има заплахи към нея, трябва да бъдат разследвани. Неясен момент е какви доказателства са събрани в това наказателно производство, по което тя е работила като прокурор”, подчерта Янкулов.

„Главният прокурор не излезе и при изискването на СГП по текущото дело на КС. Това беше абсолютно неадекватно институционално действие от страна на прокуратурата. Съмнявам се, че ще излезе и сега. Той е предприел тактика да е невидим”, каза той.