Германското злато се съхранява от десетилетия в Ню Йорк, във Федералния резерв на САЩ в Манхатън. Но поради непредсказуемата политика на американския президент, това място вече не изглежда надеждно за Берлин.
Германия обмисля да изтегли златните си резерви от 1200 тона от САЩ. Съобщава се, че Берлин може да премести златни кюлчета от Ню Йорк на фона на опасенията, че Вашингтон вече не е надежден партньор, пише Telegraph.
В продължение на десетилетия Берлин съхранява 1200 тона от прочутите си златни резерви, втори по големина на планетата след тези на Съединените щати, в трезор дълбоко под земята в Манхатън.
Сега високопоставени фигури от консервативната партия Християндемократически съюз (ХДС), която трябва да ръководи следващото правителство на Германия, обсъждат възможността за оттеглянето му от Ню Йорк.
„Разбира се, този въпрос възникна отново“, каза пред изданието Марко Вандервиц, бивш министър в германското правителство, който подаде оставка от мястото си в Бундестага от ХДС тази година.
Вандервиц отдавна се застъпва за политика, която ще позволи на германските служители редовно да тестват златото или то да бъде изтеглено изцяло.
Преди това той се опита да получи възможност да посети златните резерви и да ги инспектира лично, но през 2012 г. молбата му беше отхвърлена.
Маркус Фербер, член на Европейския парламент от ХДС, каза, че също е за това да се позволи на германски служители да проверяват лично златните кюлчета.
"Изисквам редовни проверки на златните резерви на Германия. Служителите на Бундесбанк трябва лично да преброят кюлчетата и да документират резултатите", каза той.
И двамата политици разговаряха с репортери, преди Доналд Тръмп тази седмица да наложи големи мита върху стоките от Европейския съюз, което може допълнително да втвърди позицията им.
Приблизителната стойност на резервите на Манхатън в Германия е 113 милиарда евро, което представлява 30 процента от световните златни резерви на страната. Други 13% от златните резерви се съхраняват в Лондон.
Преди кризата с администрацията на Тръмп държането на злато в американски трезор се смяташе за умен ход, тъй като осигуряваше достъп до доларова ликвидност, ако е необходимо в случай на сериозен спад.
Михаел Йегер, член на Европейската асоциация на данъкоплатците, каза, че би било по-добре "да преместим всички германски златни резерви във Франкфурт или поне в Европа възможно най-бързо".