Новосформираната правителствена коалиция в Германия планира да намали плащанията за украинските бежанци и да ги раздели на две групи в зависимост от датата на пристигането им. Очаква се помощта да бъде намалена с почти 100 евро. Искането за промяна на плащанията е част от споразумение между политическите сили, присъединили се към коалицията.
Германски политици работят върху пакет от разпоредби, които ще засегнат украинските бежанци, които вече са пристигнали в страната, и тези, които ще пристигнат по-късно, съобщи Deutsche Welle. Критиците на пакета предполагат, че ще последва хаос, тъй като се подозира, че новите закони са с обратна сила. Сред възможните заплахи е, че хората ще трябва да върнат средства, които са получили преди това, обясниха журналистите.
Както се оказа, германското правителство реши да раздели бежанците от Украйна на две групи. Първата група са хора, пристигнали преди 1 април 2025 г. Такива бежанци ще запазят плащанията по програмата за временна закрила - 563 евро. Втората група са бежанци, които са пристигнали и ще пристигнат след тази дата. На тази категория хора ще бъдат изплатени 441 евро: същата сума, както на бежанците от всяка друга държава по света. Три партии работят по осъществяването на тази идея - Християндемократическият съюз и Християнсоциалният съюз (ХДС/ХСС), както и Социалдемократическата партия на Германия (СПД), се казва в статията.
Журналисти разбраха кога нововъведенията ще влязат в сила. Федералното министерство на труда и социалните въпроси отговори на запитването на DW, че на този етап „се подготвя за законодателния процес“. Медията отбеляза, че след създаването на законопроекта, той трябва да бъде разгледан от Бундестага и след това одобрен от кабинета. Към 10 юни парламентаристите не са получили проекта, така че е вероятно „процесът да продължи няколко месеца“.
Плащанията ще се променят след няколко месеца, но говорим за хора, които от 1 април ще получават суми, на които по-късно няма да имат право, отбеляза изданието. Въпреки че служителите уверяват, че няма да има проблеми, местните общности се притесняват, че няма да имат средства за работа, жилище, лечение и осигуряване.
„При определени обстоятелства може да се постави под въпрос дали ретроактивната промяна на статута отговаря на принципите на правовата държава. Възможно е при определени обстоятелства да се наложи да се изисква връщането на вече получените плащания“, цитира DW оценката на Германската асоциация на градовете и общините.