„Зелената енергийна революция“ в Испания е подложена на щателен контрол, след като масовите прекъсвания на електрозахранването „значително влошиха ситуацията“, тъй като милиони хора бяха обзети от хаоса на прекъсванията на електрозахранването.
Испания обяви извънредно положение и заяви, че 30 000 полицаи са били разположени като част от мерките за сигурност за справяне с хаоса, причинен от катастрофалното прекъсване на електрозахранването, съобщава Daily Mail.
Прекъсванията на електрозахранването в Испания и Португалия доведоха до зашеметяващи видеоклипове на хаоса, с изключени светофари, а магазини и жп гари потънаха в мрак. Паникьосаните купувачи изпразниха рафтовете на супермаркетите, летищата затвориха, а влаковете спряха.
Съобщава се, че нарастващата зависимост на Испания от слънчева и вятърна енергия е влошила прекъсванията на електрозахранването, тъй като възобновяемите енергийни източници могат да направят мрежата по-нестабилна.
Сблъсъкът започна по обяд, когато слънчевата и вятърната енергия заедно произвеждаха над 60% от електроенергията, отбелязва Daily Mail. Електропреносните компании предупредиха, че прекъсванията на електрозахранването може да продължат няколко дни. Те обвиниха „екстремни температурни колебания“ в Испания, които са причинили „силни колебания“ в електропреносната мрежа, въпреки че това беше изненадващо, като се има предвид относително меката температура от 22°C.
Делът на възобновяемите енергийни източници в Испания е един от най-високите в Европа – средно 56%. Само преди няколко дни, на 16 април, испанската електропреносна мрежа за първи път премина изцяло към възобновяеми енергийни източници, включително вятърна, слънчева и водноелектрическа енергия.
Катрин Портър, независим енергиен консултант, каза: „Колкото повече вятърна и слънчева енергия имате, толкова по-нестабилна става мрежата и следователно толкова по-трудно е да се отстранят проблемите. Бих казала, че има голяма вероятност голямото количество слънчева енергия в системата да е създало условия за широко разпространени прекъсвания на електрозахранването и да е влошило ситуацията.“
Традиционните генератори, като въглищни, водноелектрически или газови турбини, се свързват директно към мрежата с помощта на тежки въртящи се машини, които съхраняват инерция, действаща като амортисьор, предпазвайки от прекъсвания на електрозахранването поради промени в електрическата честота.
Портър добави: „Когато сте в ситуация с ниска стабилност, е много по-трудно да контролирате какво се случва. Електрическите устройства не обичат внезапни промени в честотата и ще се изключат сами. Всички ще започнат да се изключват. Така че вашият мрежов оператор ще седи там и ще се опитва да реагира на промените в честотата, но не може да го направи достатъчно бързо. Това води до каскаден отказ на мрежата.“
Португалският оператор на електропреносната мрежа REN обвини за спирането на електропреносната мрежа „екстремни температурни колебания във вътрешните райони на Испания“, които са причинили „ненормални вариации“. Но анализаторът в комуналната индустрия Стив Лофтъс казва: „Не виждам нищо необичайно във времето, което би причинило този проблем. Циникът в мен се чуди дали има хора, които не искат да признаят, че това е проблем с възобновяемата енергия - ако е такъв - защото много хора имат личен интерес от неговия успех. По време на спирането на електрозахранването имаше много слънчева енергия в мрежата.“
Испанският парламент е затворен, а турнирът по тенис „Мадрид Открито първенство“ е прекратен. Кметът на столицата призова хората да останат по домовете си, докато градът се справя с природното бедствие. Въпреки това, огромни опашки се образуваха пред магазини, банки и бензиностанции, тъй като жителите и туристите се опитваха да спестят и да теглят пари в брой. Влаковете и метрото в двете страни на Иберийския полуостров бяха спрени, оставяйки пътниците блокирани в тунели и по железопътните линии. Съобщава се, че главното летище в Лисабон е временно затворено и полетите са преустановени.
Британският турист Адриан Коулс, който се завръщаше във Великобритания след уикенд в Мадрид, каза: „Хората се карат за таксита и на практика няма движение по улиците. Има полиция на кръстовищата, но на някои просто стоят там и не регулират движението, докато на други имат свирки и регулират движението. Нашият таксиметров шофьор каза, че няма да се опитва да се върне в града, тъй като не смята, че би било разумно. Остави ни и се отправи към дома.“
Туристът каза, че е успял да се свърже с летището, което все още работело на резервно захранване, но „много неща били изключени, за да се пести електричество“.
„Стационарните телефони изглежда не работят и хотелите се затрудняват да се справят с броя на гостите, които искат помощ“, добави той. „В града имаше прекъсване на мобилната мрежа. Рутерите в града са офлайн и поради големия брой хора не се предават данни.“
Коулс твърди, че липсата на достъп до интернет е довела до „разпространение на слухове“ сред местните жители и посетителите на града.
Испанският премиер Педро Санчес заяви, че причината за прекъсването все още се разследва, но водноелектрическите централи са възстановени, „което би трябвало да ни позволи скоро да възстановим електрозахранването в цяла Испания“.
Междувременно Националният център за киберсигурност на Португалия публикува изявление, в което се казва, че няма индикации, че прекъсването е причинено от кибератака. Едуардо Прието, говорител на испанския дистрибутор на електроенергия Red Electrica, заяви, че инцидентът е безпрецедентен и го нарече „изключителен и необикновен“.
Припомняме, прекъсвания на електрозахранването удариха Испания около 12:30 ч. местно време вчера, потапяйки милиони хора в мрак. Атомните електроцентрали в Испания са автоматично спрени, но дизеловите генератори са включени, за да бъдат „безопасни“, съобщиха властите. Но Съветът по ядрена безопасност потвърди, че всичките седем ядрени реактора в страната са безопасни. Четири от тях се изключиха автоматично след спиране на тока, но аварийните генератори веднага се включиха. Бордът добави, че три други реактора не са работили по това време, но са били включени аварийни генератори, за да бъдат в безопасност.
Испанският президент Санчес заяви пред нацията: „Все още нямаме окончателна информация за причините за това (прекъсване на електрозахранването), затова моля хората, както сме правили и при предишни кризи, да съобщят за това по официални канали. В момента няма индикации за проблем с гражданската защита. Повтарям, няма проблем със сигурността.“
След прекъсването на електрозахранването, в двете страни цареше хаос. Редици от коли бяха заснети да се редят на опашки на бензиностанциите, докато хората се надяваха да заредят колите и тубите си с гориво, а емигранти разказваха как се борят да захранват генераторите, за да поддържат домовете си работещи. Испанският премиер призова гражданите да избягват пътувания и да използват мобилни телефони пестеливо, наричайки ситуацията с телекомуникациите „критичен момент“.
Британски турист на почивка в Мадрид описа ситуацията в центъра на града като „касачница“, казвайки пред MailOnline: „Хората започват да се паникьосват. Ще бъде наистина лошо, ако бързо не възстановят тока.“