Според сателитен анализ изграждането на гигафабрика на Tesla край Берлин е довело до изсичането на около 500 000 дървета.
Изграждането на фабриката в Германия предизвика много спорове и значителни протести, както и дебат за компромисите, свързани с развитието на екологична икономика.
Елон Мъск, собственик на Tesla, разкритикува местната полиция, че е пуснала „леви протестиращи“, информира "The Guardian".
Сателитни снимки показват, че между март 2020 г. и май 2023 г. на мястото са изсечени 329 хектара (813 акра) гори, според компанията за екологично разузнаване Kayrros. Това се равнява на приблизително 500 000 дървета.
От май насам активисти за климата протестират срещу планираното разширяване на гигафабриката, като заемат къщички на дърветата в близкия лагер и се опитват да щурмуват обекта. През март една група подпали електрически стълб и спря производството на фабриката за няколко дни.
Снимка: Reuters
Каролина Држево от алианса на кампанията „Изключете кранчето на Tesla“ заяви, че анализът показва, че производството на електромобили от компанията е довело до унищожаване на природата на местно ниво, както и до глобални щети чрез добива на метали. „В един от най-сухите региони в Германия вече е унищожена твърде голяма част от околната среда“, каза тя. „Трябва да се предотврати разширяване и по този начин още по-голямо унищожаване на горите и застрашаване на защитената зона за питейна вода.“
Tesla не отговоря на искането за коментар.
Антоан Халф, главен анализатор в Kayrros, заяви: „Тесла е в състояние да се справи с проблема: „Фабриката на Tesla в Германия е довела до изсичане на доста дървета. Разбира се, това трябва да се разглежда в перспектива, на фона на ползата от замяната на автомобилите с двигатели с вътрешно горене с електромобили.“
Халф заяви, че изгубените дървета се равняват на около 13 000 тона CO2 - годишното количество, отделяно от 2800 средни автомобила с двигател с вътрешно горене в САЩ. „Така че това е малка част от броя на електрическите автомобили, които Tesla произвежда и продава всяко тримесечие“, каза той. „Винаги има компромиси, така че трябва да сте наясно какви са условията на компромиса.“
През юли планът за разширяване на завода на Tesla с цел удвояване на производството до 1 млн. автомобила годишно беше одобрен от Министерството на околната среда на провинция Бранденбург.
На площадката, където се произвеждат милиони акумулаторни клетки, са докладвани десетки екологични инциденти, включително течове или разливи на дизелово гориво, боя и алуминий.
Тогава Tesla не отговори, но по-късно заяви, че по време на строителството и след началото на дейността на фабриката е имало няколко инцидента. Тя заяви, че нито един от тях не е причинил екологични щети и че при необходимост са били приложени коригиращи мерки.
Kayrros измерва обезлесяването с помощта на оптични изображения от спътника Sentinel-2, които са с разделителна способност 10 метра и са публично достъпни. Тези данни се обработват автоматично, но се проверяват за качество от експерти по дистанционно наблюдение.
Kayrros заяви, че нейният инструмент за откриване на обезлесяване се разработва, за да помогне на дружествата да спазват разпоредбите на ЕС относно обезлесяването, които от началото на 2025 г. ще забраняват вноса на стоки, свързани с унищожаването на гори. Инструментът би могъл да се използва и за независим мониторинг на горите, които се използват като въглеродни компенсации на доброволния пазар на въглеродни емисии, заяви компанията.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 14:00 Шофьори масово не почистват колите си от снега. Какви са рисковете ВИДЕО
- 15:35 Снежният Шрек от Пловдив вече си има компания – до него се появи Магарето! СНИМКИ
- 16:25 След катастрофа в София: Младо момче се нуждае от средства за операции
- 17:14 Обвиниха Пи Диди за пожарите в LA, а оцелелите вили на Спилбърг и Ханкс родиха конспиративна теория