Изтичане на данни от Министерството на отбраната на Великобритания излага на риск до 100 000 живота и предизвика най-голямата тайна евакуация в мирно време в британската история. Това е пазено в тайна почти две години чрез безпрецедентна супер-заповед, заглушаваща британската преса.
Изтичането на информация от МО през февруари 2022 г. разкрива подробности за хиляди афганистанци, които заявиха, че са в опасност от талибаните заради връзките си с британските сили и сега искат да избягат във Великобритания.
Поради опасения, че информацията може да попадне в ръцете на талибаните, над 16 000 афганистанци бяха доведени във Великобритания в рамките на операция, чиято стойност според правителството е оценена на милиарди, като около 8000 все още предстоят да бъдат докарани.
В рамките на строго поверителна мисия с кодово име „Операция Рубифик“, цялата операция е била пазена в тайна от депутатите и обществеността, като министрите дори са решили да скрият истинската причина за евакуацията от парламента.
Изключителният случай може да бъде разкрит едва сега след съдебна битка, продължила почти две години, в която медиите на Острова се бориха за отмяна на свръхзабраната – съдебна заповед, толкова строга, че дори споменаването на съществуването ѝ е забранено.
Във вторник, отменяйки забраната за прекратяване на делото, съдия от Висшия съд призова за по-нататъшно разследване, след като официален преглед на изтичането на данни „фундаментално подкопава доказателствената основа“, на която е била издадена забраната за прекратяване на делото.
След като катастрофалното нарушение най-накрая стане публично достояние, то може да бъде разкрито:
- Правителството беше готово да евакуира над 42 000 души, засегнати от изтичането на данни , на цена от около 7 милиарда паунда.
- Смята се, че най-малко 17 души от базата данни са били убити от талибаните , 14 от тях след изтичането на информация.
Официалният преглед на изтичането на данни, поръчан през януари 2025 г., предупреждава, че правителството може да е направило набора от данни по-привлекателен за талибаните , като е създало специална схема за евакуация и е наложило на медиите супериндукция. - Министерството на отбраната е изправено пред иск за обезщетение от над 650 афганистанци , които смятат, че са засегнати от нарушението, което може да струва стотици милиони паунда.
След отмяната на свръхзабраната, министърът на отбраната Джон Хийли поднесе „искрено извинение от името на британското правителство“ за изтичането на данни, докато се обръщаше към депутати в Камарата на общините. Той добави, че е бил „дълбоко загрижен за липсата на прозрачност“, произтичаща от заповедта.
Но часове преди да бъде отменена суперзаповедта, британските журналисти бяха засегнати от нова забрана, която забранява точните подробности за това какво се съдържа в електронната таблица, като правителството твърди, че тя трябва да бъде приложена от съображения за поверителност и национална сигурност.
Силно поверителната база данни съдържа информация от заявления към схемата за презаселване на Министерството на отбраната, наречена Arap, създадена след катастрофалното изтегляне от Кабул, за да се преместят афганистанци, работили с британските сили.
Около 18 714 кандидати, както и членове на техните семейства, са били посочени в базата данни, споделена от член на въоръжените сили, опитващ се да провери случаите. Хийли каза, че войникът е смятал, че списъкът съдържа само 150 имена, но е признал, че изтичането на информация „никога не е трябвало да се случи“.
По-голямата част от тези кандидати вече бяха обявени за недопустими за преместване в Обединеното кралство и повечето все още бяха в Афганистан.
Списъкът включва и имена на британски правителствени служители.
Един независим социален работник, който изрази загриженост пред Министерството на отбраната относно изтичането на информация, го определи като „просто смразяващо“ и предупреди служителите, че документът представлява „списък за убийства“ на уязвими афганистанци.
След като нарушението беше открито от Министерството на отбраната през август 2023 г., Висшият съд издаде суперинюнкция - съдебна заповед, която означава, че нарушението не може да бъде докладвано. Тя беше издадена „contra mundum“, което означава, че се прилага за всички - смята се, че това е първата по рода си заповед, според съдията, г-н Чембърлейн.
Това означава, че правителството не е било подложено на никакъв контрол относно нарушението или последвалите операции нито от парламента, нито от обществеността, откакто е била наложена заповедта.
Общо на 23 900 афганистанци, свързани с нарушението, е предложено преместване във Великобритания, като над 16 000 вече са в страната. Министерството на отбраната съобщава, че 6 900 от тях са хора, които иначе не биха били доведени във Великобритания.
За да обясни необходимостта от нова схема за презаселване, без да предупреди талибаните за изтичането на информация, министърът на отбраната Джон Хийли заяви пред депутатите в писмено изявление, че промените ще „доведат до по-голяма ефективност“. Длъжностни лица заявиха, че планът ще „осигури прикритие“ за хилядите, пристигащи във Великобритания, и ще обясни на общините защо афганистанските семейства трябва да бъдат настанени в техните райони.
Прочетете още
- 14:00 Грозна гледка! Флакони от райски газ и натрошени бирени бутилки на спирка във Варна СНИМКИ
- 17:00 Героите на лятото: Когато дъждът е спасение, а доброволците – надежда
- 15:11 Епа Младост си е като у Враца! Паркираш където си поискаш СНИМКИ
- 16:00 Срив в системата: Ще затворят ли болниците в Карлово и Сопот?