Да обяви на света новия Папа с историческата фраза: „Habemus Papam!“ (тоест, сега имаме папа) се падна честта на френския кардинал-протодякон Доминик Мамберти.

Десетки хиляди хора се събраха на площад „Свети Петър“, за да очакват обявяването на името на новия понтифик на Римокатолическата църква, както и десетки знамена, представляващи държави от цял ​​свят. Всички погледи бяха насочени към главния балкон на базиликата „Свети Петър“, където 267-ият глава на Католическата църква се появи и ще се представи на света.

Той е, неговото име е... Робърт Превост от САЩ е новият папа НА ЖИВО

Когато папа Франциск излезе на балкона през 2013 г., той го направи в семпли бели одежди, избягвайки голяма част от папската помпозност на своите предшественици. След това аржентинският кардинал избра „Франциск“ за папско име в чест на Франциск от Асизи, италианския светец, който се отказал от семейното си богатство и започнал да помага на бедните. Франциск се обърна към тълпата и с прост италиански поздрав „Buona sera“, което означава „добър вечер“.

Новият папа, Лъв XIV, е друг представител на Западното полукълбо – вторият след аржентинския папа Франциск и първият папа от Съединените щати.

Робърт Франсис Превост е роден в Чикаго, Илинойс на 14 септември 1955 г. Завършва средното си образование в малката семинария на Ордена на Свети Августин през 1973 г. Бъдещият папа получава бакалавърска степен по математика от университета Виланова през 1977 г., присъединява се към августинския орден през 1977 г. и полага тържествени обети през 1981 г.

Превост е ръкоположен за свещеник от Ордена на Свети Августин в Рим през юни 1982 г. Превост се присъединява към августинската мисия в Перу през 1985 г., а от 1987 до 1988 г. прекарва известно време в Съединените щати като пастор по въпросите на званията и директор на мисията за августинската провинция в Чикаго. След това се завръща в Перу, където прекарва следващите десет години, ръководейки августинската семинария в Трухильо и преподавайки канонично право в епархийската семинария, където е и префект на обучението. През 1998 г. Превост е избран за провинциал на августинската провинция в Чикаго и се завръща в Съединените щати, за да поеме тази длъжност през пролетта на 1999 г.

През 2000 г. Превост позволи на свещеник Джеймс Рей, тогава обвинен в малтретиране на непълнолетни и чието служение беше ограничено от 1991 г., да се установи в августинския манастир „Свети Джон Стоун“ в Чикаго, въпреки близостта му до католическо начално училище.

През 2001 г. Превост е избран за генерален приор на августинците.

През ноември 2014 г. папа Франциск назначи Превост за апостолически администратор на епархията Чиклайо, а през септември 2015 г. той беше назначен за епископ на Чиклайо. През юли 2019 г. Превост е назначен за член на Конгрегацията за духовенството. През ноември 2020 г. папа Франциск го назначи за член на Конгрегацията за епископите. През февруари 2025 г. папа Франциск повиши Робърт Франсис Превост в ранг на кардинал-епископ.

Очаква се новият понтифик да надгради реформите на папа Франциск, отбелязват световните медии. В интервю за Vatican News, малко след като пое поста на епископите, Превост каза: „Все още се смятам за мисионер. Моето призвание, както призванието на всеки християнин, е да бъда мисионер, да проповядвам Евангелието, където и да се намирам.“