Италия разхлабва ограниченията, след 55 дни на строги мерки, отваря фабриките и върна над 4 милиона италианци на работа. Сред тях съм и аз. Събуденият инстинкт за ранното ставане не ме беше подготвил за падналия акумулатор на колата. Справих се. Даже по-добре от другия моторизиран член на семейството, чиято кола миришеше на умряла птица (умрялата птица под капака беше намерена). Слава Богу, автомивките също отвориха, така че проблемът бе решен набързо. Ето ни, измити и парфюмирани, нахъсани да се впуснем с ентусиазъм към живота с новата Covid-реалност.
Трафикът в първия ни полусвободен ден, ще рече без “вечерен час”, се оказа копие на пиковите моменти на традиционен римски ден на пълен обороти. Полицията прави проверки само на път към ключови пътни артерии. Колкото и да ни отпуснаха, то не се е съвсем свобода, защото излизаме навън със специален документ от полицията. Съвсем по италиански, документът е доста двусмислен в обясненията с кого можем да се виждаме.
Любовници и документи
Най-спорната част от новия декрет на правителството, с който ни се даде малко свобода на движение, е за позволените срещи с т. нар любовници. Половината мъже на Апенините изневеряват или имат извънбрачни връзки, сочи статистиката. Това важи и за 45% от жените. За италианците паралелното “семейство” е част от модерния начин на живот, а точно тук разпоредбите на правителството останаха доста неясни. Те обаче засягат половината население.
Законът не позволява срещи с “приятели”, а само с роднини, без значение дали са ни особено близки или не сме ги виждали от дестилетия. За друг тип отношения позволението остава неясно. Представете си какво значи два месеца раздяла за млади годеници или страстни любовници в Италия?
Когато законът е неясен, се намират вратички за тълкувание. Решението е в декларацията за излизане да се напише далечен роднина вместо любовник. Посочване на името не е задължително, с което се отваря море от възможности. След като проблемът със “срещите” вече е решен, столицата се задвижва и традиционите италиански бариста барове предлагат кафе за навън, пицариите – пици за навън, а костюмарите замениха шикарските ресторанти с храна в салфетки на улицата.
Първото изпито кафе (законно) след тежката карантина от истински бар е и най-споделяната снимка в социалните мрежи в Италия на 4 май.
First cappuccino in two months as coffee bars finally open for takeaway. #rome #COVID19 #lockdown pic.twitter.com/A1zYarZBXi
— Barbie Latza Nadeau (@BLNadeau) May 4, 2020
Кафе от професионална бар-машина взимаме и ние, екипът на Euractiv.bg на площад Пантеон. Носи ни го навън бариста и почти веднага ставаме свидетели на нов пандемичен “градски фолклор”. Докато си пием кафето с густо, подтискано цели два месеца, се появява разярена продавачка на съседен магазин. Докладва на близките полицаите, за малък обир от клошар, влязъл в магазинчето й. Той си взел бира и пица, но вместо да плати шестте евро сметка, “предложил“ в замяна заплашително заплюване с предупреждение “Коронааа”. Полицията го арестува бързо, но ни припомни, че номерът бил стар от времето на истерията около СПИН-епидемията, когато било популярно да се правят обири със спринцовка.
Успоредно с производството и индустрията, Италия освободи и строителния си бизнес. Рим се превърна в строителна площадка. Общината използва празните улици, за да възстанови уличната настилка, да разкраси градинките и ускори строителството на новите линии на метрото. Автобусите се движат полупразни с ограничен брой пътници, “въоръжени” с хирургически маски и ръкавици. В метрото се влиза само след измерване на температура. Полицията ограничава броя на пасажерите до допустимия им брой. Летищата остават празни и тъжни в очакване на европейските решения за пътуване в рамките на ЕС, но за сметка на това влаковите билети между отделните италиански градове бяха изчерпани предварително.
Правителството на Джузепе Конте е подложено на тест за оцеляване през следващите седмици. Дойде моментът за равносметка за справянето с кризата и компенсиране последствията. Италия се събужда бавно от кошмара на карантината, но за много хора мъките тепърва предстоят. В следващите седмици и месеци италианският статистически институт ще даде данни за “здравето” на икономиката. Очакванията са, че жертвите там няма да са по-малко от тези на COVID-19.