Европейският парламент и Европейският съвет одобриха окончателно румънката Лаура Кьовеши за главен прокурор на Европейската прокуратура. Това съобщиха от Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент.
Кьовеши бе основният фаворит за поста и то въпреки волята на правителството в родната ѝ страна. Тя е бивш ръководител на румънската антикорупционна агенция, а в момента е подсъдима в страната си с обвинения за злоупотреба с власт.
Конкурент на румънката за поста бе французинът Жан-Франсоа Бонер. Двамата кандидати не успяха да съберат категорично мнозинство от стария състав на Европейския парламент.
Европейската прокуратура трябва да заработи през 2020 година. Основната ѝ цел ще бъде да наказва злоупотребите с еврофондове и измами с ДДС
Прочетете още
- 14:47 По чудо живи: Обърнат автомобил и три катастрофи за няколко километра на АМ „Тракия"
- 18:00 Гладен за кебапчета, но не и за ред: Шофьор на Audi блокира улица в София
- 16:00 Тротинетков апокалипсис в тунела на Люлин: Камикадзета на две колела СНИМКИ
- 14:56 Гръм, пушек и тревога: извънредна информация за ситуацията в София СНИМКА