Става ли четиридневната работна седмица все по-малко реална мечта? Почти всички компании във всички страни, които досега са изпробвали по-кратката работна седмица, я смятат за успешна, като навсякъде се отчитат по-висока производителност, по-голяма удовлетвореност от работата и по-малко стрес.

Според резултатите от ново проучване Исландия е доказателство за предимствата на предоставянето на допълнителен почивен ден на работниците. След успешни пилотни схеми през 2015 г. и 2019 г. скандинавската страна официално въведе по-кратка работна седмица, като намали стандартните часове от 40 на 36. В периода 2020-2022 г. 51% от работниците са приели предложението за намалено работно време без загуба на заплащане.

Резултатът? Процъфтяваща икономика, ниски нива на безработица и много щастливи работници. Шокиращо, нали?

Проучването, публикувано от Института за автономия и Alda, установи, че 62% от работниците, които са приели по-кратка работна седмица, се чувстват по-удовлетворени от работното си време, а цели 97% смятат, че имат по-добър баланс между професионалния и личния живот. 42% смятат, че по-кратките часове са намалили стреса и в личния им живот, пише TimeOut.

Но не само работниците се възползват от предимствата. През 2023 г. икономиката на Исландия нараства с 5% (вторият по големина темп на растеж в Европа), а безработицата е малко над 3% (една от най-ниските в Европа).

Като цяло четиридневната работна седмица е голям успех в Исландия. Но ще последват ли примера му и други европейски държави?

Е, това е неизвестно. Различни държави са го изпробвали, включително Обединеното кралство, което през 2022 г. проведе мащабно изпитание, след което почти всички участващи компании трайно приеха по-кратката работна седмица. Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в изпитания, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава освен Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.

Изкушавате ли те си да преместите там?

Превод: GlasNews