В Северна Италия е открит каменен диск, чиято повърхност е осеяна с издълбани точки. Астрономите смятат, че тези знаци съответстват на местоположението на звездите в нощното небе.

Според изследователите намереният каменен диск може да е най-старата звездна карта, намирана някога, пише IFLScience.

"Преди около две години археологът Федерико Бернардини се свърза с мен, имаше нужда от експертното мнение на астроном. Той твърдеше, че е намерил съзвездието Скорпион върху камък от Карст", казва Паоло Моларо, астроном от Италианския национален институт по астрофизика (INAF).

Първоначално астрономът бил скептичен относно това твърдение, тъй като на географските ширини, където е открит дискът, съзвездието Скорпион не е твърде ярко, за да могат древните хора да го копират. Но допълнителни изследвания обясняват това несъответствие.

Факт е, че Земята не само се върти около оста си, планетата също вибрира. Такива флуктуации не се забелязват в течение на един човешки живот, тъй като една пълна флуктуация се случва за почти 26 хиляди години. Освен това този процес не оказва значително влияние върху позицията на звездите в нощното небе.

Например Слънцето в деня на пролетното равноденствие от наша гледна точка започва да се измества на запад. Тази промяна се нарича прецесия на равноденствията. С други думи, с напредването на цикъла от 26 000 години Слънцето ще се движи през всичките 12 съзвездия на зодиака.

Така древните хора, наблюдавайки нощното небе на върха на карстовото плато на Триест, са можели да видят звездите от различен ъгъл.

"След като открих, че прецесията на равноденствията повдигна съзвездието Скорпион с около 10-12 градуса и това съвпадна с белезите на диска, започнах да се задълбочавам във въпроса. След това идентифицирах съзвездието Орион, звездния куп Плеяди и съзвездието Касиопея върху артефакта, всички точки с изключение на една“, казва Моларо.

Колкото повече археологът и астрономът изучавали каменния диск, толкова по-ясно ставало, че белезите върху камъка не са произволно издълбани. Анализирани са общо 29 белега, от които 24 са открити на предната страна на диска, а останалите на гърба.

Девет знака върху камъка съответстват на опашката на съзвездието Скорпион, пет на пояса на Орион, други пет на Касиопея и девет на Плеядите. Само една от маркировките беше странна, но учените предполагат, че тя показва временно явление като свръхнова.

Звездна карта на ПлеядиЦял екран
Следите от длето върху тази част от камъка съвпадат много добре със звездния куп Плеяди. Снимка: Моларо и Бернардини, Astronomische Nachrichten 2023

За да могат всички тези съзвездия да бъдат наистина видими от мястото, където е намерен камъкът, той трябва да е на поне 24 000 години.

До камъка „звезда“ е открит още един каменен диск с диаметър около 50 см и дебелина 30 см. Вторият камък се оказа необработен и учените предполагат, че той може да представлява Слънцето.

Все още има много въпроси, свързани с необичайната находка, а обитателите на древното селище са още по-голяма загадка. Учените може би наистина са открили най-старата звездна карта в света.

Но ако се потвърди датировката на намерения каменен диск, той ще стане предшественик на работата на Хипарх.

Превод: GlasNews