В Германия реставратори на известна църква са открили невероятно богато съкровище, което е било скрито в подножието на една от статуите в продължение на 400 години.
Намереното съкровище се състои от четири торби с монети от 17-и век, които са били скрити по време на Тринадесетгодишната война. По това време шведските войници често плячкосвали района.
„Това е просто невероятна история“, казва Улф Дрегер, куратор и ръководител на отдел в Държавната служба за монети на Саксония-Анхалт в Германия, пише LiveScience.
Съкровището на 400 години са открили реставратори в църквата „Св. Андрей - готическа църква в Айслебен-Лутерщат. Именно в тази църква протестантският реформатор Мартин Лутер, който е написал 95-те тезиса срещу корупцията в Римокатолическата църква, е изнесъл последните си четири проповеди през 1546 г.
Учените смятат, че около 1640 г. някой решил да скрие пари в църквата. Този човек скрил четири торби с 816 монети в кухина, която се намирала в подножието на една от статуите. Скулптурата е част от епитафия за графинята и графа, добавя Дрегер.
„Чисто чудо е, че съкровището не е намерено по-рано, в момента мога само да кажа, че това е много повече, отколкото един майстор може да спечели за една година.
Най-ценните златни монети били опаковани в хартия и отбелязани със знак, че парите принадлежат на църквата.
„Но това не бяха благотворителни дарения, а приходи от специални услуги на пастори: църквите също събирали „такси за столове“, които енориашите плащали, за да седят на видни места в църквата.
В тайника те намерили златна монета, известна като "златния ангел", златни дукати и двойни дукати. Открити са и сребърни монети, известни като талери, полуталери и четвъртталери и стотици гроша.
Изследователите смятат, че съкровището е скрито по време на Тринадесетгодишната война (1618–1648 г.). По време на тази поредица от войни шведските войници плячкосват Саксония-Анхалт, включително Айслебен, понякога всяка седмица. Освен това местното население е било принудено да подслонява и храни шведските войски и да им плаща огромни суми пари.
„Айслебен губи около половината от населението си между 1628 и 1650 г.“, отбелязва експертът.
За да поставят размера на съкровището в контекст, учените казват, че местните миньори от 17-ти век са печелели около 1 талер, или 24 пенита, всяка седмица. Също така 0,45 kg масло струва около 3 пенита, а две херинги струват 2 пенита. Съкровището, освен златни и сребърни монети, съдържа около 800 гроша.
Историците казват, че от 1561 г. в Айслебен е основан общ енорийски фонд, който е бил един вид пенсионен и медицински фонд за пастори и теолози. Може би това са намерили реставраторите в църквата.