Поредното голямо свлачище се случи на популярния плаж Whipsidery в Корнуол, Обединеното кралство, което според активисти е резултат от строителството на луксозни жилищни комплекси наблизо. Живописното място отдавна е център на протести.

„Площта, налична за развитие, се сви и ще продължи да се свива“, казаха активисти от организацията Save Whipsiderr Cliffs, която беше създадена специално, за да се противопостави на строителството на ръба на скалата.

Групата призовава местния съвет да отхвърли заявлението за планиране с аргумента, че мястото е твърде опасно за жилищно строителство.

Видео, публикувано онлайн, показва нови пукнатини в скалата и асфалтовата повърхност на строителната площадка. Вероятно скоро се очаква ново срутване, пише Daily Star, публикувайки снимки от драматичния срив.

Разработчикът Living Quarter Properties (Порт) получи одобрение за планиране през 2007 г. за изграждане на седем вили на мястото на бивш хотел. Това разрешение е дадено с важно условие - да се осигури стабилизация на скалите. Въпреки уверенията за „работа по стабилизиране“ обаче крайбрежната зона продължава да страда от ерозия от началото на строителството през 2023 г., което доведе до временно замразяване на проекта.

Луксозен жилищен комплекс постепенно пропада в морето, свлачище, срутване, Великобритания, туризъм, строителство, имотиЦял екран
Елитен комплекс се намира на ръба на скала Снимка: SWNS

„Съветът на Корнуол два пъти отхвърли опитите на строителен предприемач да избегне изискванията за стабилизиране, след като скалите започнаха да се рушат“, казват активисти за околната среда. Междувременно Living Quarter Properties подаде жалба с аргумента, че длъжностни лица и активисти „не са разбрали“ намеренията им.

Между другото, миналата година съседни райони се срутиха върху плажа, а през ноември 2023 г. се появи друго свлачище с подобен мащаб (около 20 хиляди тона скала).

Изпълнителите се опитаха да предотвратят подобни инциденти, включително чрез инсталиране на стоманени пръти и бетон върху части от скалата, но подходът предизвика протести от екологични групи, които твърдят, че е вреден за околната среда.