Светът изгуби Негово Светейшество Папа Франциск, който почина на 88-годишна възраст на Светли понеделник. Той остави дълбока следа в историята на Римокатолическата църква и в сърцата на милиони вярващи по света.

Ранен живот и духовно призвание

Роден като Хорхе Марио Берголио на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, той е син на италиански емигранти. 

Преди да приеме духовния път, завършва образование като химик-технолог. На 11 март 1958 г. постъпва в ордена на йезуитите, започвайки своето духовно пътуване.

Той си отиде в сутринта след Великден. 

Почина Папа Франциск

Смъртта му беше обявена от кардинал Фарел в изявление, споделено от Ватинакът. Той каза: „Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7:35 сутринта тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца."

Пътят към папството

След ръкополагането си за свещеник през 1969 г., Берголио заема различни позиции в Аржентинската църква, включително архиепископ на Буенос Айрес. На 13 март 2013 г. е избран за 266-ия Папа на Римокатолическата църква, приемайки името Франциск. Той е първият папа от Латинска Америка и първият йезуит на този пост.

Служение и наследство

Папа Франциск ще бъде запомнен с усилията си за реформиране на църквата, насърчаване на междурелигиозния диалог и акцент върху социалната справедливост. Той често призоваваше за мир, грижа за бедните и опазване на околната среда. През декември 2024 г. откри Юбилейната година 2025, насърчавайки вярващите да се стремят към духовно обновление и единство.

Последни дни

В началото на февруари 2025 г. Папа Франциск беше хоспитализиран с двустранна пневмония. 

На 14 февруари папата беше приет в болница за лечение на бронхит. В следващите дни Ватикана съобщи, че той е бил диагностициран с двустранна пневмония и че е имал кръвопреливане, след като тестовете разкриха, че има ниски нива на тромбоцити в кръвта, което се свързва с анемия.

На 22 февруари беше казано, че папата е в критично състояние след "продължителна респираторна криза", която изисква висок приток на кислород, а на следващия ден Ватикана каза, че Франциск показва "първоначална, лека" бъбречна недостатъчност.

През следващите дни хиляди вярващи се събраха на площад Свети Петър, за да се помолят за възстановяването му, докато други отидоха в болницата в Рим, където беше настанен, за да оставят цветя и картички.

Той остана в болница до края на месеца, като лекарите казаха, че състоянието му остава "сложно".

На 6 март гласът му се чу за първи път, откакто беше приет в болница, в аудио съобщение, в което той благодари на доброжелателите, преди да добави: „От тук съм с вас“.

Неговият 38-дневен болничен престой приключи на 23 март, когато той направи първата си публична поява от пет седмици на балкон в Джемели, където се усмихна и вдигна палец на тълпите, събрали се отвън.

Той се върна във Ватикана, като направи изненадваща спирка в любимата си базилика на път за вкъщи, преди да започне два месеца предписана почивка и възстановяване.

На Великден той поздрави миряните, събрали се на неделната служба, ден след срещата с вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс.

Нека наследството на Папа Франциск продължи да вдъхновява и напътства бъдещите поколения в стремежа им към мир, любов и разбирателство.