Светът загуби един от най-влиятелните духовни водачи на съвремието – Папа Франциск, който почина на 88-годишна възраст. Новината беше официално потвърдена от Ватикана, като милиони вярващи по цял свят изразиха своята скръб и съболезнования.

Смъртта му беше обявена от кардинал Фарел в изявление, разпространено от Ватикана. Той каза: „Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск.

Папа Франциск: Живот, служение и наследство

„В 7:35 сутринта тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на службата на Господ и Неговата църква.

„Той ни научи да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромна благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Триединния Бог.“

Папа Франциск, роден като Хорхе Марио Берголио на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, беше избран за 266-ия папа на Римокатолическата църква на 13 март 2013 г. Той беше първият папа от Латинска Америка и първият йезуит, заемал Светия престол. Известен със своята скромност, отвореност и близост до обикновените хора, Папа Франциск посвети своето служение на борбата срещу бедността, опазването на околната среда и насърчаването на мира и толерантността.

Последни дни и здравословно състояние

През последните месеци здравето на Папата се влоши. Той беше хоспитализиран в началото на февруари с диагноза двустранна пневмония и въпреки усилията на лекарите, не успя да се възстанови. През последните си дни той беше обграден от близки сътрудници и медицински екип, като не спираше да изпраща послания на мир и надежда към вярващите.

В неделя той поздрави тълпите на Великденската служба. Неговият 38-дневен болничен престой приключи на 23 март, когато той направи първата си публична поява от пет седмици на балкон в Джемели, където се усмихна и вдигна палец на тълпите, събрали се отвън.

Наследство и принос

По време на своето папство Папа Франциск се утвърди като лидер на реформите в Католическата църква, включително финансова прозрачност, засилване на борбата с педофилията сред духовенството и поставяне на акцент върху социалните неравенства.

През декември 2024 г. той откри Юбилейната година 2025, призовавайки към единство, милосърдие и духовно обновление. Събитието беше смятано за едно от най-важните в неговия понтификат.

Светът се прощава с духовния водач

Световни лидери, духовници и обикновени хора от всички краища на света изразяват съболезнования и спомени за човека, който промени лицето на съвременната църква. „Той беше Папата на народа. Състрадателен, искрен и винаги до онези, които най-много имаха нужда от вяра и подкрепа“, споделят от Ватикана.

Погребението и изборът на нов папа

Ватиканът обяви, че церемонията по погребението ще се проведе в базиликата „Свети Петър“ в Рим, като се очаква присъствието на държавни и духовни лидери от цял свят. Конклавът за избор на нов папа ще бъде свикан в рамките на следващите две седмици, съгласно традициите на Католическата църква.

Наследството на Папа Франциск

Папа Франциск ще бъде запомнен като посредник на мира, глас на онеправданите и човек с непоколебима вяра в доброто. Неговите призиви за любов, милосърдие и грижа към другите ще останат завинаги в историята и сърцата на вярващите по света.

Нека почива в мир.