Наличието на служебно правителство в Нидерландия до края на годината означава, че едва ли то ще одобри влизането на България и Румъния в Шенген, за което е необходимо единодушие сред страните членки на ЕС. Това прогнозира “Политико”, допълвайки, че разширяването на зоната за свободно пътуване с двете балкански страни е в дневния ред на испанското председателство на ЕС, което приключва на 31 декември.
През септември парламентът на Нидерландия трябва да изготви списък на всички т. нар. “спорни досиета”, които не могат да бъдат решавани от служебно правителство. Засега не е ясно дали там ще попадне и разширяването на Шенген.
Намаляването на незаконните мигранти по маршрута през Западните Балкани е условието за сваляне на ветото над България и Румъния за Шенген, наложено от Австрия в края на миналата година. което Нидерландия подкрепи. Както страната ни, така и северната ни съседка се надяват кандидатурите за шенгенското пространство да бъдат разгледани тази зима и да бъдат одобрени от останалите държави от ЕС през декември.
Членството ни в Шенген е само част от предизвикателствата, свързани с миграционна политика, пред които Съюза е изправен.
Именно миграцията бутна настоящата управляваща коалиция в Нидерландия. Премиерът Марк Рюте също така обяви, че няма да се кандидатира за нов мандат. Следващите холандски избори са насрочени за ноември и вероятно ще доведат до дълго търсене на нов министър-председател и достатъчно коалиционни партньори, като се има предвид разпокъсаният политически пейзаж. Именно затова Рюте, който поема ролята на служебен премиер, е много вероятно да остане на власт поне до пролетта на 20024 г. А работата на кабинета му да се фокусира само върху вътрешни дела.
Дипломатът от ЕС Якопо Баригаци обаче предупреждава, че “мнозинството в нидерландския парламент е по-дясно от сегашната коалиция и миграцията ще бъде една от големите теми в предстоящата предизборна кампания”. Това допълнително ще направи нещата по-трудни за Брюксел, като се има предвид, че кампанията за изборите за ЕП през юни вече е в ход.
Нидерландия, която има изявена позиция по редица политики в ЕС, освен че скоро ще се сбогува с Рюте след разпадането на четвъртия му кабинет, ще стане и свидетел на напускането на още ключови политици. Сред тях са посланикът на страната в ЕС Роберт де Грот, който беше номиниран за зам.-председател към Европейската инвестиционна банка, финансовата министърка Сигрид Кааг и външния министър Вопке Хьоктра.
Вероятно е тези, които заемат местата им, да са подвластни на нидерландските партии, които имат по-твърди позиции по теми, които интересуват народа, каквато е и миграцията, което може да се окаже поредното препятствие на страната ни по пътя към Шенген.