От март 2023 г. украинските бежанци в Полша ще трябва сами да плащат половината от разходите си за живот. Представителите на Европейската комисия обаче не са уведомени за подобни промени в правилата.

От 1 март бежанците от Украйна, които остават в Полша повече от 120 дни и живеят в общежития, трябва да плащат 50% от цената на жилището. Но тази сума не трябва да надвишава - 40 злоти (или 8,50 евро) на ден.

Изключение от правилото са уязвимите групи граждани:

деца,
пенсионери,
бременни жени,
самотни родители,
родители с деца под 12г
хора в особено тежко финансово положение.

75% от разходите за живот от май

Освен това от май украинците ще трябва да плащат 75% от разходите за живот, когато пребивават в Полша за повече от 180 дни. Но не повече от 60 PLN на ден (12,73 евро).

Полша е приела около половин милион украински бежанци от началото на масираната руска инвазия през февруари 2022 г. Ръководството на страната предостави възможности за живот и други придобивки. Правителството обаче вече няма капацитет да финансира настаняването на 80 000 бежанци, които все още остават в страната, съобщава Euroactive.

Ползи за украинците в Полша

В допълнение към жилищата, бежанците се радват на други държавни облаги, като безплатен обществен транспорт, медицински грижи и социални помощи, достъпни за полските граждани. По-специално, държавата плаща месечна надбавка за дете в размер на 500 злоти (107 евро). Тези плащания остават непроменени.

Колко харчи Полша за украинците

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие през 2022 г. Полша е похарчила около 8,36 милиарда евро за бежанци от Украйна. Това е една трета от цената на украинските бежанци във всички останали страни, взети заедно.

Поради факта, че Полша прие повече бежанци от Украйна, отколкото други страни, Фондът на Европейския съюз за убежище, миграция и интеграция преведе 123 милиона евро на Варшава.

Като част от глобалната инициатива „Изправи се за Украйна“, по време на която бяха събрани 9,1 милиарда евро, Полша получи 200 милиона евро. От тези средства трябва да се осигури първа помощ, която отива за покриване на основните нужди на украинците в Полша (храна, транспорт и временно жилище).

Но тези средства не са достатъчни, каза шефът на МВнР Мариуш Камински.

"Иначе бежанците няма да си търсят работа"

Друго съобщение за съкращения на помощта за украинските бежанци в Полша е, че според правителствени служители оптималната помощ трябва да продължи не повече от една година. В противен случай по-продължителното подпомагане ще се превърне в демотивиращ фактор, бежанците няма да търсят работа.

"Никой не иска да остави никого без покрив над главата си. Такава регулация е мотивираща", обясни Павел Шефернакер, зам.-шеф на СДВР и служител в бежанския отдел.

В същото време на въпрос на журналисти представители на ЕС отговориха, че Полша не е информирала Европейската комисия за планове да накара бежанците да плащат за жилищата си. Представителите на ЕС обаче следят развитието на ситуацията и обсъждат този въпрос с полското ръководство.

Решението на правителството беше разкритикувано от Миграционния консорциум, сдружение от 10 организации, борещи се за правата на мигрантите и бежанците.

„Правителството трябва да оттегли изискването жените бежанци да покриват разходите за живот в местата на общо пребиваване“, се казва в доклад на организацията.

Представители на консорциума смятат, че подобно изискване е в противоречие с европейското законодателство.

„Но преди всичко това е нечовешко и абсурдно“, обясни професор Витолд Клаус, съосновател на Консорциума по миграцията.

"Бежанците ще трябва да напуснат центровете за общо пребиваване поради увеличените разходи. Но те няма къде да отидат. Ние [в Полша] не сме създали ефективна система за подпомагане на бездомните, дори нямаме достъпни апартаменти", той обясни, добавяйки, че дори заетите граждани не винаги могат да плащат за наем.

Клаус предлага като решение на проблема преместване на бежанци от центровете за общо пребиваване на други места, частично финансирани от държавата.

„Хората в нужда не трябва да бъдат принуждавани да плащат за жилища с ниско качество и да създават други бариери“, обясни Клаус.

Превод: GlasNews