Великобритания, Франция, Германия и САЩ са свалили всички ограничения за използването на далекобойните оръжия, които са доставили на Украйна, съобщи германският канцлер Фридрих Мерц в интервю за телевизия WDR.

"Това означава, че Украйна сега ще може да се защитава, в това число и като нанася удари по военни позиции на територията на Русия. До определен момент тя не можеше да прави това. Доскоро тя, с много редки изключения, не правеше това", обясни той.

Очаква се Германия да достави 100–150 ракети Taurus на Украйна. Ракетите могат да достигат до 500 км и са най-далекобойните от всички, които досега Украйна е получавала, пише 24 часа. В момента тя използва британските Storm Shadow (250 км), американските ATACMS (300 км) и собствените "Нептун" (400 км).