Европейските страни се отказват от идеята за разполагане на миротворци в Украйна след края на военните действия и обмислят алтернативни гаранции за сигурност. Те са принудени да направят това от политически и логистични ограничения, както и от противопоставянето на тези планове от страна на Русия и несигурността относно подкрепата на САЩ, съобщи агенция Reuters, цитирайки изявления на неназовани европейски служители.
На 27 март в Париж ще се проведе среща на върха на "коалицията на желаещите", на която 30 лидери и делегации от около 30 европейски страни ще обсъдят гаранциите за сигурност на Украйна. Журналистите обаче отбелязват, че въпреки че Франция и Великобритания активно работят по план за изпращане на хиляди миротворци в следвоенна Украйна, дипломатите все повече признават, че това е малко вероятно.
„Те изтеглят сухопътните войски и се опитват да ги променят с нещо, което може да е по-разумно“, каза европейски дипломат.
Друг дипломат, според журналисти, отбеляза, че идеята за разполагане на мироопазващ контингент е била привлекателна, когато Украйна е била в по-добра позиция, но е станала по-малко интересна предвид настоящата ситуация на фронта и в администрацията на САЩ.
Високопоставен представител на европейската отбрана каза, че въпреки общото изместване на фокуса от идеята за разполагане на европейски войски в Украйна, отделните страни ще могат да изпратят свои войници за обучение и друга подкрепа.
В същото време концептуалният документ за срещата на върха на „коалицията на желаещите“, с който Ройтерс разполага, позволява разполагането на „умиротворителни сили“ в Украйна вместо мироопазващи сили за „бъдещо мирно уреждане и с подкрепата на Съединените щати“.
В допълнение дипломати казват, че ЕС може да подсили войските на съседни страни като Румъния, като по този начин засили програмата на НАТО за засилено предно присъствие в Източна Европа.
Алтернатива на членството на Украйна в НАТО може да бъде допълнително разписани условия от договора за взаимна отбрана на Алианса, който да гарантира помощ на Киев в случай на нападение, предложи италианският премиер Джорджия Мелони. Специалният представител на президента на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заяви, че този въпрос е открит за обсъждане, пишат журналисти.
Друг европейски дипломат каза пред информационната агенция, че подобен ход, вместо действителното разполагане на мироопазващи сили в Украйна, би бил „най-голямата гаранция за сигурност на най-ниска цена“.
Френският президент Еманюел Макрон каза на 16 март, че няколко европейски и неевропейски държави искат да се присъединят към коалиция за разполагане на войски в Украйна след края на войната.
На 13 март, два дни след срещата между САЩ и Украйна в Саудитска Арабия, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия се противопоставя на миротворците в Украйна след прекратяването на военните действия.
Британският външен министър Дейвид Леми на 20 март разкритикува опитите на Кремъл да забрани миротворците в Украйна и подчерта, че Русия трябва да се съгласи на прекратяване на огъня.
На 20 март украинският президент Володимир Зеленски предостави подробности за разполагането на миротворци в Украйна. Той отбеляза, че някои страни са изразили желание да разположат войските си само в големите градове, но има и такива, които са се съгласили да изпратят свои войници на границата и морето.