Докато много общности по света се чудеха какво да правят с преизбирането на Доналд Тръмп за президент, едно село на италианския остров Сардиния надуши потенциална възможност.

Круизен кораб "бяга" от политиката в САЩ, ще обиколи 140 държави за 4 години

Подобно на много други места в селските райони на Италия, Ололай отдавна се опитва да убеди външни хора да се преместят, за да съживят селото си след десетилетия на обезлюдяване. Продава порутени къщи само за едно евро – за да подслади сделката.

Сега, след резултата от гласуването на 5 ноември, той стартира уебсайт, насочен към бъдещи американски експати, предлагащ повече евтини жилища с надеждата, че разстроените от резултата ще се втурнат да грабнат някой от празните имоти.

„Изморени ли сте от глобалната политика? Искате ли да прегърнете по-балансиран начин на живот, като същевременно си осигурите нови възможности?“ пита уебсайтът. „Време е да започнете да изграждате вашето европейско бягство в зашеметяващия рай на Сардиния.“

Кметът Франческо Колумбу казва, че уебсайтът е създаден специално, за да привлече американски гласоподаватели след президентските избори. Той казва, че обича Съединените щати и е убеден, че американците са най-добрите хора, които могат да помогнат за съживяването на неговата общност.

„Ние просто искаме и ще се фокусираме върху американците преди всичко“, казва той. „Разбира се, не можем да забраним на хора от други страни да кандидатстват, но американците ще имат бърза процедура. Залагаме на тях да ни помогнат да възродим селото, те са нашата печеливша карта.”

Колумбу казва, че селото сега предлага три нива на настаняване: безплатни временни домове за определени дигитални номади, домове за едно евро, които се нуждаят от ремонт, и готови за обитаване къщи на цени до 100 000 евро.

През миналия век населението на Ололай се е свило от 2250 на 1300, като всяка година се раждат само шепа бебета. Много семейства напускат селото по време на трудни икономически времена, в търсене на работа и по-добър живот. През последните няколко години населението е спаднало до едва 1150 жители.

Ололай преди това се е опитвал да привлече нови жители с привлекателни жилищни схеми.

През 2018 г. кметството започна да продава порутени празни жилища за едно евро. След това се стигна до наемане на празни работни площи за символично едно евро.

И накрая, от миналата година стартира програма „работа от Ололай“ за "цифрови номади". Досега четирима американци са били настанени в напълно оборудвани жилища срещу символичното едно евро. В замяна те трябваше да създадат нещо за общността, като произведение на изкуството или книга.

Кметството плаща за наемане на домовете от местни семейства за дистанционните работници, като плаща приблизително 350 евро на месец за многоетажни жилища с две спални. Покрити са също комунални услуги, сметки и общински данъци.

Но плановете за съживяване не вървят толкова добре, колкото се надяваха местните власти. От 2018 г. само 10 жилища са продадени за едно евро и реновирани, казва Колумбу.

„Селото остава наполовина празно, все още имаме около 100 необитаеми евтини жилища, които потенциално се продават, готови за нанасяне. Набелязахме и изброихме всички тях и скоро снимките ще бъдат онлайн, за да могат купувачите да ги разгледат.“