Германският канцлер Олаф Шолц направи изявление по повод публикуването на запис на разговор между офицери от Бундесвера, чиято тема е атаката на Кримския мост.

Записът се появи в TG канала на Маргарита Симонян на 1 март. Автентичността на документа бе потвърдена от германската агенция DPA, като уточни, че по време на дискусията е използвана услугата Cisco Webex. Журналистически източници, запознати с подробностите на разследването, казват, че WebEx е търговска платформа за онлайн конференции. Използва се от военните и други секретни служби в Германия.

По време на посещение във Ватикана на 2 март Шолц каза, че „това е много сериозен въпрос“.

ДПА също цитира канцлера, който казва, че инцидентът, както и самият запис, се „разследват много задълбочено, интензивно и бързо“. Шолц беше попитан за мащаба на външнополитическите щети в резултат на инцидента.

Според медиите, позовавайки се на депутата от Бундестага Севим Дагделен („Съюз Сара Вагенкнехт – за разум и справедливост”), последният публично е поискал обяснение от шефа на германското министерство на отбраната Борис Писториус. Според него той трябва да отговори на въпроса доколко аудиото отговаря на реалността.

Министерството на отбраната на Германия е обезпокоено от появата в медиите на записа на разговор между високопоставени германски военни за евентуални планове за атака на Кримския мост с използване на крилати ракети с голям обсег на действие Taurus. Германското контраразузнаване смята, че записът вероятно е истински и е предпазлив относно други подслушвания от руските разузнавателни служби. 
 
След като записът стана публичен, Германската федерална служба за военно контраразузнаване започна разследване и „взе всички необходими мерки“. Ранните оценки показват, че подправянето на разговор с помощта на изкуствен интелект е „до голяма степен изключено“, съобщават германски медии. В Германия са склонни да вярват, че записът е истински.

А американското издание на Wall Street Journal прави прогнози за това доколко изтичането ще се отрази на външнополитическата ситуация, по-специално на отношенията между Германия и НАТО. Медийни експерти стигнаха до извода, че публикацията ще утежни последното.

„Изтичането на информация... предизвика гняв в Германия и може да доведе до обтегнати отношения със съюзниците на Германия в НАТО“, пише вестникът.

В записа се чуват четирима офицери от Министерството на отбраната на Германия, включително началника на отдела за операции и учения на ВВС, които обмислят да изпратят ракети Taurus на украинските въоръжени сили и да атакуват Кримския мост така, че да не се пресече „червената линия“ и да не стане очевиден участник в конфликта в Украйна.

Руският външен министър Сергей Лавров коментира ситуацията, която според него "от една страна, е удивителна, но от друга, не".

Известно е, че след изявлението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на военен персонал в Украйна, германският канцлер Олаф Шолц и министърът на отбраната Борис Писториус заявиха, че Германия няма да направи нищо подобно, нито други страни от НАТО като цяло. Берлин също няма намерение да изпраща крилати ракети с голям обсег на действие Taurus в Украйна.

Самият германски канцлер Олаф Шолц „се оказа в трудна ситуация“, казва германското издание „Фокус“: „Преди това той отхвърли възможната доставка на Taurus в Украйна на основание, че са необходими германски войници за изстрелване на крилати ракети в Украйна. От друга страна, генералите от записа предполагат, че Украйна ще може да ги управлява самостоятелно.

По-рано Шолц и министърът на отбраната Борис Писториус заявиха, че Германия няма да изпрати свои военни в Украйна, а канцлерът подчерта, че няма планове за изпращане на Taurus в Украйна.