Базираната в Глазгоу шотландска компания Seapeak Maritime Ltd се озова в центъра на скандал, след като активисти и медии откриха, че компанията притежава седем танкера, превозващи руски втечнен природен газ (LNG) до други страни. Благодарение на пропуски в законодателството за санкции, компанията е платила почти 127 милиона паунда данъци на Русия.
Самата компания е собственост на американския милиардер Майкъл Дорел, който пое контрола над шотландската фирма през 2023 г., след като тя беше придобита от инвестиционния гигант Stonepeak, компания със 100 милиарда паунда инфраструктурни активи, съобщава Daily Record.
Журналисти посочват, че танкерите от конгломерата Stonepeak са част от „сянката на флота“ на Русия. Освен това, дейността на шотландския Seapeak е технически законна, но много критици и обществени активисти настояват британското правителство да „затвори тази вратичка в санкциите“.
Според Светлана Романко, изпълнителен директор на проукраинската екологична група Razom We Stand, Русия може да е получила 127 милиона паунда корпоративни данъци във федералния и регионалните бюджети на Русия миналата година за своите товари за втечнен природен газ (LNG).
„Възмутително е, че британска компания като Seapeak играе централна роля във финансирането на военната машина на Путин, като е помогнала за генерирането на над 127 милиона паунда данъци за руската държава само миналата година. Това са достатъчно пари, за да се платят няколко хиляди дрона или десетки ракети „Искандер“ – оръжия, които Русия използва, за да убива цивилни в Украйна всеки ден“, казва активистът.
Докато украинските семейства разчистват развалините от поредния ракетен удар, г-жа Романко казва, че британска компания „тихо печели от руски изкопаеми горива“. Тя призовава британското правителство „да не позволява окървавен газ да бъде използван за печалба“ и да разследва „дълбокото участие на Seapeak във военната икономика на Русия“.
Рос Гриър, член на Камарата на общините от Шотландската партия на зелените, сподели реакцията си на тази информация с медиите и активистите. Според депутата нежеланието на правителството да спре дейността на компанията е „скандално“.
„Хората в Глазгоу са ужасени да научат, че компания, базирана тук, играе толкова ключова роля в подкрепата на руската военна икономика“, казва откровено политикът.
Сега, както посочват журналисти, проукраински активисти планират мирен протест пред офиса на Seapeak тази седмица. Към тях ще се присъединят активисти в Лондон и Ванкувър, където се намира глобалната централа на компанията.
Медиите се свързаха със Seapeak Maritime за коментар относно обвиненията на активистите. Към момента на публикуване представителите на компанията не бяха отговорили на запитването.