Европейската комисия се надява още тази година да има положително решение поне за част от плащането в размер на 653 милиона евро за България по националния План за възстановяване и устойчивост. Това заяви говорителят на ЕК Мачей Берестецки.
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви вчера, че България със сигурност ще загуби тези пари. По-късно обаче той каза, че правителството ще се опита да спаси поне част от сумата.
Берестецки подчерта, че Комисията все още проверява молбата на България да получи тези пари, изпратена през октомври 2023 г. Според предварителната оценка от миналата година, някои ключови етапи не са изпълнени, пише БНР. Оценката е била подкрепена и от Икономическия и финансов комитет на Съвета на ЕС:
"Все още водим конструктивен диалог с България, за да решим важните въпроси и да видим как страната може да изпълни ключовите етапи и целите. Дискусиите продължават. Засега не мога да кажа в каква степен плащането може да бъде спряно или не. Още сме в началото на годината и се надяваме на положително решение по Плана за възстановяване и устойчивост на България съвсем скоро".
Прочетете още
- 14:27 „Не съм добре, ще ви обирам!": Жена ограби офис, опита да отмъкне 100 бона от банка в София
- 17:00 "Лети високо с ангелите, приятелю!" Изпращат убития Стефан Денев в последния му път
- 15:00 Първенецът на Стара планина счупи рекорд! Над 3,3 м сняг падна на Ботев
- 16:00 Мъж нахлу в здравна служба, неутрализира камерата СНИМКИ