Швеция е единственият член на ЕС, който изобщо отказа да наложи карантина, а бившият държавен епидемиолог на Швеция, съветникът на Световната здравна организация Йохан Гисекке, призова гражданите да излязат на улицата и да дишат чист въздух, да вземат термос с горещо кафе и да отидат на пикници на разумно разстояние, защото според него мръсният въздух у дома е много вреден.
За препоръката си да агитират хората да са навън шведските власти се мотивират с дълбоко вкоренения в цялата нация култ към свободата – според тях затварянето на хората по домовете и въвеждането на вечерен час е “грубо нарушение на основните свободи на гражданите”.
Премиерът Стефан Льовен наистина се обърна към нацията и призова да се спазват препоръките на лекарите, но това беше всичко – в страната продължават да работят ресторанти, развлекателни центрове, кина, барове, хората се събират в големи компании и празнуват настъпването на топлото време, забранени са само срещи на повече от 500 души.
Д-р Виолетка Бошкилова, която е дъщеря на депутата от БСП в Благоевград Николай Бошкилов, е специализант по гинекология в една от най-големите и модерни шведски болници за активно лечение в Швеция – Hоglandssjukhuset Eksjо.
– Д-р Бошкилова, наистина ли в Швеция се отнасяте толкова либерално към хората и неглижирате коронавируса?
– В сравнение с България – да, въпреки че при нас вече има над 2200 заразени. Аз живея в малкото градче Jоnkоping и всеки ден виждам препълнени улици, в които всичко работи, май единствено киното затвори.
Народът си пазарува спокойно, разхождат се на големи групи, смеят се, никой по улиците не носи маски, въобще няма никаква промяна в битието им. Е, в началото, преди 2 седмици наистина понякога виждах възрастни хора с по 5-6 торби с храна и, естествено, с по няколко пакета тоалетна хартия.
Още се чудя и нямам никакво логично обяснение защо хората по цял свят се презапасяват с хартия. Ако става въпрос за трайна храна – да, човек може да си го обясни, но с топчета хартия…
– Съвсем никакви мерки за ограничаване на заразата ли не са наложени?
– Чух, че Стокхолм щял да бъде поставен под карантина, но нищо повече. Тук, в провинцията, няма почти никакви мерки. Дори в здравните заведения.
В болницата, в която работя, имаме 1 пациент с коронавирус, но нито сме спирали да работим заради дезинфекция, нито ходим с маски, ръкавици или специални облекла.
Не са ни затворили за дезинфекция вероятно защото и през останалото време тук непрекъснато се чисти и дезинфекцира – по 5-6 пъти на ден, задължително е дори когато няма зараза, чистотата тук е на много високо ниво.
В съседната болница инфекциозното отделение бе обособено за болни с коронавирус, имат и пациенти, но и там персоналът работи без маски. Всичко е като построму. В моето отделение, където съм специализант – акушеро-гинекологичното, единствената разлика е, че пациентките влизат в кабинетите ни без децата и съпрузите си, вероятно за да не ни заразят нас, ако някой от тях е носител на вируса.
На мъжете е позволено да влязат в залата за раждане при съпругите им и да присъстват на самото раждане, но после не им позволяват да влизат при новороденото и в стаята на родилката.
– Как стои въпросът с тестовете за коронавирус, поне вас, лекарите, не ви ли изследват?
– Ние, които работим с бременни и деца, си направихме изследване, правим тестове и на родилките и всички те се плащат от самата болница. Не знам обаче доколко са надеждни. Вземат ти назофарингеален секрет, изследват го в микробиологичната лаборатория и до няколко часа изследването е готово – моето стана за 8 часа.
– Смятате ли, че тези мерки са достатъчни?
– Мисля, че го раздаваме малко безхаберно. В момента освен коронавируса тук върлува и обикновен грип и никой не знае този, който кашля и киха срещу теб, от какво е болен. Заради грипа затвориха само детските градини и въведоха по-строго следене на по-малките деца – ако дете до пети клас кихне по каквато и да е причина, веднага го пращат вкъщи. Родителите му получават задължително болничен, за да го пазят – тук това е регламентирано.
– В личен план какво се промени за Вас заради пандемията?
– Аз се прибрах от България точно в началото й и на летището имах сериозни проблеми с излитането. През април смятах до ходя на почивка в Италия, но, както усещам, май ще си остана само с намерението. Като чета какво става на Ботуша, явно няма да стигна скоро дотам. Дано не стане така и с лятната ми ваканция през юли в България.
Източник: struma
Мария 14:40, 01.04.2020
Това където го пишете изобщо не е вярно! Моят мъж е във Швеция и нещата са съвсем различни от това което пишете!