Служителите на парижкия Лувър обявиха стачка, след като на общо събрание днес гласуваха да спрат работа заради влошени условия на труд и нерешени проблеми, свързани с персонала и финансирането на музея. Решението беше взето на среща с участието на около 400 работещи, съобщи синдикатът CFDT.

В резултат на стачката най-посещаваният музей в света не отвори врати по график, а посетителите бяха отпратени. На официалния сайт на Лувъра бе публикувано съобщение, че институцията остава временно затворена.

Протестът идва само седмици след шумната кражба на бижута през октомври и след проведени, но безрезултатни преговори между синдикатите и представители на френското правителство, включително министъра на културата Рашида Дати. По думите на профсъюзните лидери разговорите не са дали отговор на ключовите им искания.

„Посещението на музея се е превърнало в поредица от препятствия“, коментира Алексис Фритше от CFDT, подчертавайки натиска върху служителите и натрупаното недоволство.