Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува телефонен разговор между германския канцлер Олаф Шолц и руския президент Владимир Путин, като каза, че е отворил „кутията на Пандора“.

Обаждането от петък вечерта беше първото на двамата от декември 2022 г., 10 месеца след нахлуването на Русия по суша, въздух и море в Украйна на 24 февруари същата година.

Във вечерното си обръщение Зеленски , който силно разчиташе на подкрепата на ЕС и САЩ, за да парира това, което Путин нарече „специална военна операция“ за демилитаризиране на Украйна, каза, че разговорът между двамата лидери подкопава усилията за изолиране на руския лидер.

„Сега може да има други разговори, други обаждания. Само много думи“, каза Зеленски. „И точно това е, което Путин отдавна иска: за него е изключително важно да отслаби своята изолация.

Разговорът между Шолц , чиято социалдемократическа партия е изправена пред предсрочни избори през февруари, и Путин е продължил около час, каза говорителят на германското правителство Щефен Хебестрейт.

В изявление Хебестрейт каза, че г-н Шолц е осъдил "агресивната война на Русия" по време на разговора, призовавайки Путин да я прекрати чрез изтегляне на войските.

„Канцлерът призова Русия да има желание да преговаря с Украйна с цел постигане на справедлив и траен мир и подчерта непоколебимата решимост на Германия да подкрепя Украйна в нейната борба срещу руската агресия толкова дълго, колкото е необходимо“, каза говорителят.

След разговора Кремъл каза, че Путин е казал на германския канцлер всяко споразумение за прекратяване на войната в Украйна трябва да отразява "новите териториални реалности". Той добави, че всяка сделка трябва да признае изискванията на Русия за сигурността, включително това Киев да се откаже от присъединяването си към НАТО .

Но тъй като конфликтът достига 1000-ия си ден следващата седмица, г-н Зеленски каза в петък вечерта, че няма да има „ново Минско споразумение“ (две споразумения за прекратяване на огъня/мир, които двете страни се споразумяха през 2014 г. и отново през 2015 г.), като Украйна иска „справедливо мир".

Германски официални представители казаха, че Путин и Шолц са се съгласили да поддържат връзка след обаждането, което според Кремъл е дошло по искане на Берлин.

Това идва на фона на широко разпространени спекулации какво ще означава преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ за Украйна, тъй като новоизбраният президент многократно е поставял под въпрос размера на помощта, предоставена на Киев.

По време на предизборната си кампания за спечелване на втори мандат Тръмп многократно каза, че може да донесе мир в Украйна в рамките на 24 часа, но все още не е дал много информация за това как ще се опита да постигне това.