В случай, че изкуственият интелект не поема достатъчно работа напоследък — сега той замества и всемогъщия. Църква в Швейцария сега използва AI холограма на Исус, за да вземе признания от католически богомолци.

AI пресъздаде лицето на Исус Христос, не е като на иконите

„Бях изненадан, беше толкова лесно и въпреки че е машина, ми даде толкова много съвети“, каза един поклонник пред църквата „Свети Петър“ в Люцерн.

Наречен Deus in Machina (Бог в машина), футуристичният храм разполага с изповедалня с екран, показващ лицето на Исус през решетката.

Преди да влезете има предупреждение: „Не разкривайте лична информация при никакви обстоятелства, използвайте тази услуга на свой собствен риск, натиснете бутона, ако приемате.“

Ако поклонникът избере да продължи, дигитално изобразеното изображение интерпретира думите му и генерира отговор с анимирано лице, което се движи в синхрон с думите.

На въпроса защо на жените не е позволено да служат като свещеници в католическата църква, цифровият Божи син отговори: „Свещеното писание учи, че определени роли са определени в църквата, всяка роля и задача има своето място в Божия план.“

Кибернетичното второ пришествие на Исус стана възможно благодарение на компютърни учени и теолози от Университета за приложни науки и изкуства в Люцерн, които програмираха бота с информация от Новия завет и религиозна информация, открита онлайн.

Кибернетичният спасител също владее 100 различни езика, което му позволява да разговаря с поклонници от цял ​​свят.

Много вярващи бяха над луната относно робо-възкресението на Христос, което взе признания между 23 август и 20 октомври, но ще участва в събития до края на ноември.

„Попитах за спиралата на насилието, как да я прекъсна“, спомня си един доволен посетител. „Отговорът: чрез молитва и без търсене на възмездие.“

Друг разказа: „Той успя да ме потвърди в начина ми на работа и успя да ми помогне с въпроси, които имах, като например как мога да помогна на другите хора да го разберат по-добре и да се доближат до него.“

AI версията на Исус дори успя да се справи с някои от най-трудните теологични дилеми. „Как да подкрепя, от християнска гледна точка, възрастен, болен човек, който е решил да се самоубие?“ – попита един каещ се.

„Може би бихте могли да зададете на любимия човек следните въпроси... Какво означава вашата вяра за вас в този труден момент?“ AI Исус отговорил. „Има ли нещо друго в живота, което може да ви донесе мир или радост? Как мога да те подкрепя и да те утеша?“ "Вашата задача не е да съдите, а да придружавате с любов."

Теологът на параклиса Свети Петър Марко Шмид призна в изявление (преведено чрез Google), че докато проектът „има своите граници“ и повдига някои етични въпроси, досега всичките му отговори „съвпадат с нашето теологично разбиране за параклиса Свети Петър“.

Той казва, че идеята не е технологията да поеме работата на Исус – църквата повтори, че инсталирането е само временно – а по-скоро да стимулира дискусиите за ролята на изкуствения интелект в религията.