Таксите за университетско обучение в Англия ще се увеличат за първи път от осем години, обяви министърът на образованието. Досега те бяха замразени на годишно ниво от £9,250 от академичната 2017/18 година.

Министърът на образованието Бриджит Филипсън каза, че максималният таван сега ще се повиши в съответствие с инфлацията от април 2025 г., пише SkyNews.

Това ще увеличи цената на обучението до 9 535 паунда през следващата година - с 285 паунда повече.

Тя обаче не потвърди дали таксите ще се повишат през следващите години. Университетите лобираха таксите да се увеличават с инфлацията всяка година.

Филипсън също обяви увеличение на максималните заеми за издръжка, така че сега те ще се увеличават в съответствие с инфлацията, което ще даде увеличение от £414 на година, за да помогне на студентите с разходите за живот.

Секретарят по образованието се опита да предотврати паниката сред учениците, загрижени да плащат повече всеки месец.

Тя каза: „Искам да уверя студентите, които вече са в университетите, когато започнете да изплащате заема си, няма да видите по-високи месечни вноски в резултат на тези промени в заемите за такси и поддръжка."

„Това е така, защото студентските заеми не са като потребителските заеми, месечните погасителни вноски зависят от печалбите, а не просто от заетата сума или лихвените проценти – и в края на всеки дългосрочен срок всички непогасени остатъци по заеми, включително натрупаните лихви, ще бъдат отписани. "

Тя каза, че решението не е било лесно, но добави: „Няма смисъл да се поддържат ниски таксите за обучение за бъдещи студенти, ако университетите не са там, за да посещават, нито ако студентите не могат да си позволят да се издържат, докато учат.“

Сър Кийр Стармър обеща да премахне таксите за обучение, когато се кандидатира за лидер на лейбъристите през 2020 г.

Премиерът обаче се отказа от това обещание в началото на миналата година, като каза, че вече не е достъпно поради „различната финансова ситуация“, в която се намира страната, и той избира да даде приоритет на NHS.

Той каза, че лейбъристите ще изложат "по-справедливо решение" за студентите, ако спечелят изборите - което направиха през юли.

Промяната идва, след като университетите се сблъскаха с финансова криза, до голяма степен предизвикана от огромния спад на чуждестранните студенти. Правилата, въведени от правителството на Риши Сунак, направиха по-трудно за международните студенти, които плащат по-високи такси от британските, да доведат семействата си със себе си в Обединеното кралство.

Университетите пледираха за повече инвестиции, но Филипсън наскоро каза, че институтите трябва да се стремят да управляват собствените си бюджети, преди да се надяват на спасителна помощ от данъкоплатеца.

Когато беше в опозиция, тя рекламираше и идеята за намаляване на месечните вноски "за всеки един висшист" чрез промяна на начина на връщане на заема.

Пишейки в The Times през юни 2023 г., тя каза: „Преработването на настоящата система дава възможност за ежемесечно намаляване на данъците за висшисти, връщайки парите обратно в джобовете на хората, когато най-много се нуждаят от тях.“