Съдбата на тази велика страна е вече твърдо в нашите ръце, заяви британският премиер Борис Джонсън след ратификацията на споразумението между Обединеното кралство и Европейския съюз.
Той благодари на членовете на двете камари на парламента, че приеха документа, който ще регулира отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз, след като изтече преходният период след Брекзит днес в полунощ, предаде ДПА.
Камарата на общините прие законопроекта с 521 срещу 73 гласа, а след близо 8-часов дебат същото направи и Камарата на лордовете. След това бе одобрен и от кралица Елизабет Втора, което бе последната формалност преди влизането му в сила като закон.
Кралицата одобри законопроекта за бъдещите отношения между Обединеното кралство и Европейския съюз, което означава, че той придобива силата на закон.
Така Обединеното кралство завърши от своя страна процеса по ратификация на споразумението за търговия и сътрудничество с ЕС, което бе сключено на 24 декември и ще определя отношенията между Лондон и Брюксел от 1 януари 2021 г.
В новогодишната нощ ще приключи преходният период и Brexit, за който британците гласуваха на референдум през 2016 г., ще стана факт - страната ще напусне единния пазар и митническия съюз на ЕС.
Но извън икономическите въпроси, е ясно, че от 1 януари в ежедневието на всеки един европеец, свързано с Великобритания, ще има промени.
В страната живеят над 200 000 българи, а потокът от желаещи да работят или учат на Острова е огромен, но след като близо 12 години свикнахме на безпроблемно придвижване, след Брекзит, от този петък, ще важат нови правила.
Ето какво ще се промени:
Само влезлите в страната до 31 декември 2020 г., включително, ще имат възможност да кандидатстват за статут за уседналост. Срокът за кандидатстване е 30 юни 2021 г. Българските граждани, получили статут на уседналост или временен статут за уседналост, ще имат право да влизат на територията на Великобритания само с лична карта, най-малко до 31 декември 2025 г. За тях няма да бъдат необходими визи за престой или работа в Обединеното кралство.
От 1 януари 2021 г. българските граждани, които нямат статут на уседналост или временен статут за уседналост, ще могат да влизат и пребивават без виза във Великобритания краткосрочно за престой до 6 месеца. В рамките това време ще могат да влизат в страната многократно за туризъм, участие в срещи и конференции, кратки курсове, но не и да живеят постоянно, да работят или да имат достъп до обществени фондове.
Великобритания въвежда визова система и е важно да знаете, че визи няма да се издават от британското посолство в София.
Разяснения: Докога българин без виза може да стои на Острова?
Притежателите на биометрични паспорти, каквито са българските, могат да попълват молбата за виза чрез смартфон приложение.
Ще има промяна на имиграционния статут за настоящите и бъдещите студенти от ЕС във Великобритания. Българските студенти, които започват следването си след лятото на 2021 г., ще трябва да заплащат студентски такси в пълен размер и няма да имат достъп до държавно-гарантирани студентски заеми.
И няколко практически съвета:
От 1 януари пощенските и колетните пратките от и за Великобритания вече трябва да бъдат придружени от митническа декларации. Митнически декларации не трябва да се попълват, когато става дума за изпращане на писмо, картичка или документ.
Ново 20: Пратките от Острова за ЕС – само с митническа декларация
Ако имате домашен любимец е важно да знаете, че Европейският паспорт вече няма да важи за тях.
Българите със статут за уседналост ще могат да влизат в страната само с лична карта още 5 години. Нови правила за визи и здравна помощ се въвеждат и за студентите. Новоприетите през 2021 година задължително трябва да кандидатстват за виза.
Ще можем ли да шофираме с българска книжка в Англия след 31.12.?
Прочетете още
- 21:00 Гласът на служителите и системните недостатъци в МВР
- 08:00 Няма такава пропаднала държава, колата катафалка на Митко се движи свободно из града!
- 07:50 Фармацевти от семейните аптеки излизат сред хората с мисия за здраве и превенция
- 10:57 Скутаре трети ден без лекар – джипито се оказа свързано с разследване на злоупотреби