Затворени училища и вечерен час. С гласовете на правителствени фракции Бундестагът прие изменение на „Закона за защита срещу инфекциозни болести“ и по този начин въведе вечерен час. Според обяснителната бележка неговата ефективност се подкрепя от научни изследвания. Както се оказа обаче, в настоящата ситуация тези мерки са абсолютно безполезни.

Пълна забрана за пътуване през нощта! Германия става забранена зона

Всъщност, така нареченото "проучване на Оксфорд" е един от централните стълбове на аргументите на правителствените групи в подкрепа на въвеждането на нощен полицейски час като част от изменение на Закона за защита срещу инфекциозни болести, което на теория би намалило процента на инфекция.

Авторън на изследването: "Неправилни интерпретации"

За Зерен Миндерман, един от авторите на изследването, подобни твърдения са „погрешни тълкувания“, пише bild.de. Той подчертава, че изследването има голяма несигурност и не може да бъде пренесено в настоящата ситуация в Германия.

·         В проучването ефективността на нощния комендантски час се основава на данни от различни европейски страни. Въпреки това, комендантският час, който се разглежда във всеки отделен случай, започва по различно време на деня и съответно продължава по различно време, обясняват авторите на изследването.

·         Освен това комендантският час винаги е взаимодействал с други мерки. Следователно едва ли е възможно да се направят директни изводи за неговата ефективност.

·         Важно е също така, че изследователите са работили с данни от втората вълна на пандемията, по време на която все още няма мутирали щамове.

·         Резултатите „не могат просто да бъдат пренесени в третата вълна“, подчертава Миндерман. Като цяло научните доказателства за ефективността на нощния комендантски час са противоречиви.